Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).
Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Důležité je zmínit, že počet dětí vhodných do adopce se každoročně snižuje, počet žádostí o adopci naopak dlouhodobě roste (viz
zde). Jsou proto upřednostňovány manželské bezdětné páry, které mohou dítěti nabídnout právní jistotu v tom, že se oba stanou jeho rodiči (u nesezdaných párů se může stát rodičem pouze jeden z nich) a dále také plnou kapacitu pro výchovu přijatého dítěte, která s sebou nese určitá specifika. Doporučujeme proto zvážit podání žádosti o pěstounskou péči, kde je situace opačná (je mnoho dětí, které potřebují pěstounské rodiny, avšak málo zájemců o pěstounství). Proces posouzení žadatelů o pěstounskou péči je totožný jako u žádosti o adopci.
Pro lepší orientaci a pochopení rozdílů mezi pěstounskou péčí a adopcí doporučuji naši publikaci
Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma.
V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu
info@nahradnirodina.cz.
Tým Střediska náhradní rodinné péče