Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
11 února, 2025
Autor dotazu:
Nikola
Adopce dítěte od 1 roku
Dobrý den, chtěla bych si adoptovat miminko nebo dítě od 1 roku chtěla jsme se zeptat, zdali je to u vás možné? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Naše organizace není oprávněna zprostředkovat osvojení (adopci), tuto roli zastává v České republice stát a jeho orgány (krajské úřady). Ze strany Střediska náhradní rodinné péče Vám můžeme nabídnout podporu během rozhodování či během celého procesu podávání žádosti o adopci.

V prvník kroku je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) a dotazník, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). V dotazníku je možné uvést Vaše představy o přijímaném dítěti – preferovaný věk nebo například zdravotní stav.

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Pro začátek také doporučujeme naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

Rádi si s Vámi také domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které Vám celý proces přiblížíme.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
31 ledna, 2025
Autor dotazu:
Andrea
Rozchod během adopce
Dobrý den, mám na Vás několik otázek, jak se řeší nadála situace: žena s manželem zažádali o adopci. Podstoupili veškeré potřebné kroky, aby byli zadání do evidence. Byli schváleni jako vhodní uchazeči o miminko. Manželka od manžela odešla a pár dní na to pro ně našli miminko. Manželka žije s jiným mužem. Miminko má u sebe. Nový partner má velmi pochybnou minulost a vypadá to, že je k tomu alkoholik. Může na to sociální pracovnice přijít? Chodí někdo osvojitele kontrolovat, alespoň v začátcích? Je možné, aby ženě miminko zůstalo, když o něj žádala s manželem? A je pravda, že v evidenci o osvojení dítěte jste pouhé dva roky, pak se musí žádat znovu nebo žádost zaniká? Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Nemáme bohužel dostatečné informace k tak komplexnímu případu, proto Vám doporučujeme obrátit se na advokáta z oblasti rodinného práva. Pokusíme se však dotaz zodpovědět v obecné rovině.

V případě, že se změní poměry žadatelů o osvojení (adopci) v době, kdy prošli odborným posouzením a jsou zařazeni do evidence vhodných osob stát se osvojiteli, jsou povinni o jakýchkoliv změnách informovat místně příslušný krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) či OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Pokud došlo k odloučení manželů, jejich povinností bylo tuto informaci předat i krajskému úřadu, který vytipovává vhodné náhradní rodiny pro děti. Z popisu situace se však domníváme, že krajský úřad o rozpadu vztahu informován nebyl.

Předpokládáme, že žádost o osvojení podali manželé společně a dítě tedy bylo zřejmě svěřeno do tzv. péče před osvojením oběma manželům. Dle Občanského zákoníku, § 829, odst. 2, trvá péče před osvojením “po dobu dostatečnou pro přesvědčivé zjištění, že se mezi osvojitelem a dítětem vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení“, nejméně však 6 měsíců. Po tuto dobu dochází do adoptivní rodiny sociální pracovníci z místně příslušného OSPOD a ověřují, zda dítě a osvojitelé vytvoří vzájemný citový vztah a zda je prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, stabilní, bezpečné a vhodné pro jeho zdravý vývoj. Zprávy z těchto návštěv jsou následně předloženy soudu. Pokud v tomto období dojde k rozvodu manželství, soud jednání o osvojení pozastaví a nelze předvídat, zda následně dítě svěří pouze do péče matky či otce nebo bude rozhodnuto jinak. Zde se zohledňují i jiné faktory, jako je například zájem a míra zapojení otce a matky do péče o dítě.

Pokud tedy manželé nesdílí společnou domácnost a dohodli se, že o dítě bude pečovat manželka v jiné domácnosti (nebo s novým partnerem), je jejich povinností o všem informovat příslušný OSPOD v místě jejich trvalého bydliště nebo příslušný krajský úřad, který situaci prověří a vyhodnotí.

Žádost o osvojení nezaniká po dvou letech od jejího zařazení. V případě vytipování vhodné rodiny pro dítě je zpravidla žádost o zprostředkování osvojení pozastavena na předem dohodnutou dobu, poté je možné ji obnovit, nebo stáhnout.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 ledna, 2025
Autor dotazu:
Renata
Adopce a insolvence
Dobrý den chci se zeptat když jsem si osvojila dítě vše už mám i rodný list kde jsem já.osvojeni mám už 2-3 měsíce Chci si za žádat o insolvenci není problém? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Fakt osvojení dítěte není po dokončení adopčního procesu překážkou pro podání žádosti o insolvenci. Během řízení o schválení insolvence budete dokládat i to, že máte vyživovací povinnost k dítěti a bude to jeden z faktorů, který bude ovlivňovat maximální částku, která Vám bude ponechávána.

Doporučujeme kontaktovat právníka (například formou bezplatných služeb občanské poradny), který se věnuje oddlužení, nebo přímo insolvenčního správce, aby Vám v této oblasti poskytli potřebné informace.

S přáním hezkého dne

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
24 ledna, 2025
Autor dotazu:
Kristýna
Přiosvojení dítěte partnera
Dobrý den, chtěla bych si osvojit dítě svého partnera ten je zapsán v rodném listě společně s matkou, která dítě předala nám do péče hned po narození. Je možné osvojit dítě partnera jako samožadatel, tedy že by byl vymazán z rodného listu i on? On s tímhle postupem souhlasí, s tím že by si potom dítě osvojil až po uzavření manželství, které chceme v následujícím roce/dvou uzavřít. Je tenhle postup možný? Od narození jeho dceru vychovávám, ale nechceme svatbu uspěchat a taky chce i on, abych měla dceru ve své péči, kdyby se cokoliv stalo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Česká právní úprava neumožňuje osvojení (adopci) dítěte partnera u nesezdaných párů (k této otázce se v roce 2015 vyjadřoval Ústavní soud a stížnost na toto omezení zamítl). Nejdříve je tedy nutné, abyste s partnerem uzavřeli manželství a poté můžete Vy (coby manželka otce dítěte) podat návrh na osvojení dítěte k příslušnému soudu v místě trvalého bydliště dítěte. K tomu však bude třeba souhlasu matky dítěte, která je uvedena v jeho rodném listě. Tento souhlas musí udělit před soudem a to nejdříve 6 týdnů po narození dítěte (jak ukládá Občanský zákoník). Pokud se však matka dítěte zdržuje na neznámém místě a soud ji nebude moci dohledat, či pokud neprojevuje o dítě soustavný zájem, Občanský zákoník v takovém případě nepožaduje udělení souhlasu s osvojením. V této věci však může rozhodnout výhradně soud.

Doporučujeme tedy, abyste se ohledně Vašeho záměru obrátila také na příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě trvalého bydliště dítěte, kde Vám pomohou s konkrétními kroky, které budou odpovídat Vaší situaci. Vzhledem ke komplexnosti celé situace doporučujeme zvážit využití služeb právníka z oblasti rodinného práva.

V případě dalších dotazů jsme Vám k dispozici telefonicky či emailem.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
2 ledna, 2025
Autor dotazu:
Zdeněk
Adopce gay páru
Dobrý den, měli bychom zájem o adopci dítěte. Jsme zajištěný gay pár 35-40 let. Je nějaká možnost se dozvědět více info? Děkuji.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné nejdříve kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s dotazníkem, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Stejnopohlavní páry bohužel nemohou adoptovat dítě společně, žádost o zprostředkování osvojení (adopci) podává pouze jeden z nich, druhý partner je však součástí celého procesu jako společně posuzovaná osoba. Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte případně možnost odvolání. Krajský úřad následně vyhledává pro děti vedené v evidenci daného krajského úřadu vhodné žadatele. V případě stejnopohlavních párů se adoptivním rodičem stává pouze jeden z nich, druhý z partnerů je v roli tzv. sociálního rodiče a vůči dítěti bohužel nezískává žádná práva či povinnosti.

Více informací o podávání žádosti nebo o samotném přijímání dětí do péče naleznete v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí. Dále určitě doporučujeme příručku Duhové rodiny v systému náhradní rodinné péče, kde jsou popsány specifika stejnopohlavních párů v systému náhradní rodinné péče.

Zároveň Vám také nabízíme osobní nebo online setkání, během kterého Vám můžeme celý proces přiblížit a zodpovědět Vaše dotazy.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 prosince, 2024
Autor dotazu:
Jiřina
Adopce dcery synovce
Dobrý den, je mi 60 let. Je v mém věku šance adoptovat několika denní holčičku od dcery mého nevlastního synovce? Bohužel její matka je drogově závislá, ráda bych té malé dala domov.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Pokud se rodiče dítěte nemohou nebo nechtějí o holčičku postarat, je pro ni nutné zajistit náhradní rodinnou péči – pěstounskou péči nebo osvojení (adopci).

Aby bylo možné holčičku adoptovat, je nezbytné od maminky dítěte získat souhlas s osvojením (adopcí). Souhlas však může udělit nejdříve 6 týdnů po narození dítěte (pokud je v rodném listu uveden i otec dítěte, pak tento souhlas musí udělit i on), poté následuje tříměsíční doba, během které mohou rodiče svůj souhlas odvolat. V případě adopce ztrácí rodiče k dítěti rodičovská práva a veškerá práva a povinnosti přechází na nové adoptivní rodiče, kteří jsou zapsáni v rodném listu dítěte. Občanský zákoník také definuje situace, ve kterých může soud omezit či zbavit rodiče rodičovské odpovědnosti bez jejich souhlasu.

V opačném případě, kdy rodiče neudělí souhlas s osvojením (adopcí), nicméně se o dítě starat nemohou, se nabízí pěstounská péče. Rodičům jsou zachovány jejich rodičovská práva, nicméně dítě je svěřeno do péče pěstouna. Ten může za dítě rozhodovat v běžným záležitostech a je důležité, aby podporoval sounáležitost s biologickou rodinou a umožnil kontakt dítěte s rodinou.

Doporučujeme, abyste se obrátila na orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě bydliště holčičky a Váš záměr s nimi probrala. Jako osoba blízká byste mohla zažádat o tzv. nezprostředkovanou pěstounskou péči a holčičku přijmout do péče. Jako pěstoun byste měla nárok na podporu ze strany doprovázející organizace pro pěstouny. Na spolupráci s organizací jsou následně vázány i dávky pěstounské péče (Příspěvek při pěstounské péči a Příspěvek na úhradu potřeb dítěte, viz další info zde).

Pokud je holčička stále v péči maminky a máte podezření, že péče o dítě není adekvátní, je nezbytné tuto informaci nahlásit na OSPOD v místě bydliště holčičky, který celou situaci prošetří. Rádi Vám zprostředkujeme kontakt na příslušný OSPOD, pokud zašlete město, ve kterém se holčičku narodila nebo kde žije.

V případě potřeby jsme určitě k dispozici pro osobní nebo online konzultaci.

Přejeme hodně štěstí.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
16 prosince, 2024
Autor dotazu:
Lída
Protialkoholní léčba a adopce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost získat dítě do péče. Manžel byl před 3 lety v protialkoholní léčebně a od té doby se ničeho nedotkl. Má 2 dospělé děti s předchozího manželství , spolu se nám bohužel nedaří mít. Já 38 let manžel 50. Je nějaká možnost?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokud máte zájem o zprostředkování náhradní rodinné péče, tedy osvojení (adopce) nebo pěstounské péče), je nejprve nutné kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městkém úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám předají žádost o zařazení do evidence žadatelů společně s dotazníkem.

K těmto dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Do lékařské zprávy praktický doktor uvádí, zda se jeho pacient léčí s nějakými dalšími onemocněními a zda jeho stav dovoluje péči o děti. V případě, že tedy doktor do zprávy uvede, že se Váš manžel léčil na psychiatrii, bude třeba doložit i zprávu od psychiatra. Každá žádost se posuzuje zcela individuálně, zdravotní stav žadatelů hodnotí posudkový lékař krajského úřadu na základě dodaných zpráv. Obecně lze však říci, že historie závislostí nebývá překážkou při zprostředkování adopce nebo pěstounské péče.

Po odevzdání vyplněných žádostí, Vás navštíví sociální pracovnice příslušného OSPOD a provede ve Vaší domácnosti tzv. sociální šetření. Pokud dospělé děti bydlí ve stejné domácnosti, sociální pracovnice bude vést rozhovor i s nimi. Po dokončení návštěvy postoupí OSPOD Vaši žádost příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad pak zajistí psychologické posouzení žadatelů a zařadí je do přípravných kurzů. Délka přípravného kurzu je 48 hodin. Na základě poznatků z odborného posouzení vydá Krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení/pěstounské péče. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli nebo pěstouny, krajský úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Poté zprostředkuje osobní kontakt dítěte s náhradní rodinou.

Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám odkaz na našeho Průvodce NRP.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.

S pozdravem,

Tým Střediska

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
2 prosince, 2024
Autor dotazu:
Tereza
Adopce a HIV
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může rodina adoptovat dítě, pokud je jeden z manželů HIV pozitivní. Děkuji, Tereza
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V rámci odborného posouzení žadatelů o adopci (osvojení) je sledována celá řada faktorů – jejich zdravotní stav, socioekonomická situace, charakteristika osobnosti a také psychický a zdravotní stav. Budete vyzváni k doložení zprávy od praktického lékaře a rovněž zpráv od dalších specialistů, ke kterým docházíte. Tyto zprávy jsou následně postoupeny krajskému posudkovému lékaři, který hodnotí prognózu případného onemocnění a zejména předpoklad žadatelů pro zajištění stabilní péče o dítě. Každá žádost je posuzována individuálně, a tak nelze předvídat, jak bude na zmíněné HIV pohlíženo.

V podání žádosti o adopci Vám to však nebrání. Je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s dotazníkem, kde je možné uvést Vaše představy o dítěti (například, že byste si přáli přijmout starší dítě). K žádosti a dotazníku je následně třeba doložit zmíněnou lékařskou zprávu, dále výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Pro začátek také doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace, kde můžeme vše probrat detailněji.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
29 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Jan
Nabytí českého občanství při adopci na Slovensku
Dobrý den, jsem Čech žijící na Slovensku, manželka Slovenka, na Slovensku jsme si osvojili novorozence. Kde/Jak v Česku požádat o uznání osvojení, abych dítě mohl nechat zapsat do matriky (https://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obcanstvi-ceske-republiky-osvojenim.aspx)? Mockrát děkuji Jan

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že slovenský rozsudek o osvojení již nabyl právní moci, v prvním kroku je nutné, aby bylo osvojené dítě zapsáno ve zvláštní matrice (se sídlem v Brně). Jak uvádí i odkaz, který jste přiložil, na základě zápisu narození dítěte do zvlášní matriky je dítěti vydán český rodný list, který je nezbytný k vydání např. občanského průkazu nebo cestovního pasu ČR.

Konkrétní postup, včetně formuláře pro žádost o zápis narození naleznete na stránkách zvláštní matriky v tomto odkazu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle +420 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
22 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Irena
Věk dítěte do adopce
Dobrý den.Jsme manželé. Mě bude 48 a manželovi 44.Po několika letech nepovedeného if uvazujeme nad adopcí.Jak staré děťátko by nám mohlo být svěřeno prosím?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel nelze konkrétně říci, jak staré děťátko by Vám mohlo být svěřeno do péče. Krajský úřad vede evidenci dětí vhodných do náhradní rodinné péče a při rozhodování o tom, do jaké rodiny svěří konkrétní dítě, rozhoduje hned několik faktorů – charakteristika osobnosti žadatelů, posouzení stability jejich partnerského vztahu, jejich psychický a zdravotní stav, včetně věku, ale i jejich ekonomické a sociální poměry.

Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že počet dětí, které by mohly být osvojeny (adoptovány), každým rokem klesá, počet žádostí o adopci však naopak stoupá. Doporučujeme tedy rovněž zvážit i jiné formy náhradní rodinné péče, např. pěstounskou péči.

Níže naleznete také odkaz na Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde se dozvíte detailní informace o náhradní rodinné péči a procesu zprostředkování.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.