Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
2 ledna, 2025
Autor dotazu:
Zdeněk
Adopce gay páru
Dobrý den, měli bychom zájem o adopci dítěte. Jsme zajištěný gay pár 35-40 let. Je nějaká možnost se dozvědět více info? Děkuji.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné nejdříve kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s dotazníkem, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Stejnopohlavní páry bohužel nemohou adoptovat dítě společně, žádost o zprostředkování osvojení (adopci) podává pouze jeden z nich, druhý partner je však součástí celého procesu jako společně posuzovaná osoba. Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte případně možnost odvolání. Krajský úřad následně vyhledává pro děti vedené v evidenci daného krajského úřadu vhodné žadatele. V případě stejnopohlavních párů se adoptivním rodičem stává pouze jeden z nich, druhý z partnerů je v roli tzv. sociálního rodiče a vůči dítěti bohužel nezískává žádná práva či povinnosti.

Více informací o podávání žádosti nebo o samotném přijímání dětí do péče naleznete v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí. Dále určitě doporučujeme příručku Duhové rodiny v systému náhradní rodinné péče, kde jsou popsány specifika stejnopohlavních párů v systému náhradní rodinné péče.

Zároveň Vám také nabízíme osobní nebo online setkání, během kterého Vám můžeme celý proces přiblížit a zodpovědět Vaše dotazy.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 prosince, 2024
Autor dotazu:
Jiřina
Adopce dcery synovce
Dobrý den, je mi 60 let. Je v mém věku šance adoptovat několika denní holčičku od dcery mého nevlastního synovce? Bohužel její matka je drogově závislá, ráda bych té malé dala domov.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Pokud se rodiče dítěte nemohou nebo nechtějí o holčičku postarat, je pro ni nutné zajistit náhradní rodinnou péči – pěstounskou péči nebo osvojení (adopci).

Aby bylo možné holčičku adoptovat, je nezbytné od maminky dítěte získat souhlas s osvojením (adopcí). Souhlas však může udělit nejdříve 6 týdnů po narození dítěte (pokud je v rodném listu uveden i otec dítěte, pak tento souhlas musí udělit i on), poté následuje tříměsíční doba, během které mohou rodiče svůj souhlas odvolat. V případě adopce ztrácí rodiče k dítěti rodičovská práva a veškerá práva a povinnosti přechází na nové adoptivní rodiče, kteří jsou zapsáni v rodném listu dítěte. Občanský zákoník také definuje situace, ve kterých může soud omezit či zbavit rodiče rodičovské odpovědnosti bez jejich souhlasu.

V opačném případě, kdy rodiče neudělí souhlas s osvojením (adopcí), nicméně se o dítě starat nemohou, se nabízí pěstounská péče. Rodičům jsou zachovány jejich rodičovská práva, nicméně dítě je svěřeno do péče pěstouna. Ten může za dítě rozhodovat v běžným záležitostech a je důležité, aby podporoval sounáležitost s biologickou rodinou a umožnil kontakt dítěte s rodinou.

Doporučujeme, abyste se obrátila na orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě bydliště holčičky a Váš záměr s nimi probrala. Jako osoba blízká byste mohla zažádat o tzv. nezprostředkovanou pěstounskou péči a holčičku přijmout do péče. Jako pěstoun byste měla nárok na podporu ze strany doprovázející organizace pro pěstouny. Na spolupráci s organizací jsou následně vázány i dávky pěstounské péče (Příspěvek při pěstounské péči a Příspěvek na úhradu potřeb dítěte, viz další info zde).

Pokud je holčička stále v péči maminky a máte podezření, že péče o dítě není adekvátní, je nezbytné tuto informaci nahlásit na OSPOD v místě bydliště holčičky, který celou situaci prošetří. Rádi Vám zprostředkujeme kontakt na příslušný OSPOD, pokud zašlete město, ve kterém se holčičku narodila nebo kde žije.

V případě potřeby jsme určitě k dispozici pro osobní nebo online konzultaci.

Přejeme hodně štěstí.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
16 prosince, 2024
Autor dotazu:
Lída
Protialkoholní léčba a adopce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost získat dítě do péče. Manžel byl před 3 lety v protialkoholní léčebně a od té doby se ničeho nedotkl. Má 2 dospělé děti s předchozího manželství , spolu se nám bohužel nedaří mít. Já 38 let manžel 50. Je nějaká možnost?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokud máte zájem o zprostředkování náhradní rodinné péče, tedy osvojení (adopce) nebo pěstounské péče), je nejprve nutné kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městkém úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám předají žádost o zařazení do evidence žadatelů společně s dotazníkem.

K těmto dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Do lékařské zprávy praktický doktor uvádí, zda se jeho pacient léčí s nějakými dalšími onemocněními a zda jeho stav dovoluje péči o děti. V případě, že tedy doktor do zprávy uvede, že se Váš manžel léčil na psychiatrii, bude třeba doložit i zprávu od psychiatra. Každá žádost se posuzuje zcela individuálně, zdravotní stav žadatelů hodnotí posudkový lékař krajského úřadu na základě dodaných zpráv. Obecně lze však říci, že historie závislostí nebývá překážkou při zprostředkování adopce nebo pěstounské péče.

Po odevzdání vyplněných žádostí, Vás navštíví sociální pracovnice příslušného OSPOD a provede ve Vaší domácnosti tzv. sociální šetření. Pokud dospělé děti bydlí ve stejné domácnosti, sociální pracovnice bude vést rozhovor i s nimi. Po dokončení návštěvy postoupí OSPOD Vaši žádost příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad pak zajistí psychologické posouzení žadatelů a zařadí je do přípravných kurzů. Délka přípravného kurzu je 48 hodin. Na základě poznatků z odborného posouzení vydá Krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení/pěstounské péče. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli nebo pěstouny, krajský úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Poté zprostředkuje osobní kontakt dítěte s náhradní rodinou.

Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám odkaz na našeho Průvodce NRP.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.

S pozdravem,

Tým Střediska

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
2 prosince, 2024
Autor dotazu:
Tereza
Adopce a HIV
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může rodina adoptovat dítě, pokud je jeden z manželů HIV pozitivní. Děkuji, Tereza
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V rámci odborného posouzení žadatelů o adopci (osvojení) je sledována celá řada faktorů – jejich zdravotní stav, socioekonomická situace, charakteristika osobnosti a také psychický a zdravotní stav. Budete vyzváni k doložení zprávy od praktického lékaře a rovněž zpráv od dalších specialistů, ke kterým docházíte. Tyto zprávy jsou následně postoupeny krajskému posudkovému lékaři, který hodnotí prognózu případného onemocnění a zejména předpoklad žadatelů pro zajištění stabilní péče o dítě. Každá žádost je posuzována individuálně, a tak nelze předvídat, jak bude na zmíněné HIV pohlíženo.

V podání žádosti o adopci Vám to však nebrání. Je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s dotazníkem, kde je možné uvést Vaše představy o dítěti (například, že byste si přáli přijmout starší dítě). K žádosti a dotazníku je následně třeba doložit zmíněnou lékařskou zprávu, dále výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Pro začátek také doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace, kde můžeme vše probrat detailněji.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
29 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Jan
Nabytí českého občanství při adopci na Slovensku
Dobrý den, jsem Čech žijící na Slovensku, manželka Slovenka, na Slovensku jsme si osvojili novorozence. Kde/Jak v Česku požádat o uznání osvojení, abych dítě mohl nechat zapsat do matriky (https://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obcanstvi-ceske-republiky-osvojenim.aspx)? Mockrát děkuji Jan

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že slovenský rozsudek o osvojení již nabyl právní moci, v prvním kroku je nutné, aby bylo osvojené dítě zapsáno ve zvláštní matrice (se sídlem v Brně). Jak uvádí i odkaz, který jste přiložil, na základě zápisu narození dítěte do zvlášní matriky je dítěti vydán český rodný list, který je nezbytný k vydání např. občanského průkazu nebo cestovního pasu ČR.

Konkrétní postup, včetně formuláře pro žádost o zápis narození naleznete na stránkách zvláštní matriky v tomto odkazu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle +420 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
22 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Irena
Věk dítěte do adopce
Dobrý den.Jsme manželé. Mě bude 48 a manželovi 44.Po několika letech nepovedeného if uvazujeme nad adopcí.Jak staré děťátko by nám mohlo být svěřeno prosím?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel nelze konkrétně říci, jak staré děťátko by Vám mohlo být svěřeno do péče. Krajský úřad vede evidenci dětí vhodných do náhradní rodinné péče a při rozhodování o tom, do jaké rodiny svěří konkrétní dítě, rozhoduje hned několik faktorů – charakteristika osobnosti žadatelů, posouzení stability jejich partnerského vztahu, jejich psychický a zdravotní stav, včetně věku, ale i jejich ekonomické a sociální poměry.

Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že počet dětí, které by mohly být osvojeny (adoptovány), každým rokem klesá, počet žádostí o adopci však naopak stoupá. Doporučujeme tedy rovněž zvážit i jiné formy náhradní rodinné péče, např. pěstounskou péči.

Níže naleznete také odkaz na Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde se dozvíte detailní informace o náhradní rodinné péči a procesu zprostředkování.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
19 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Jana
Zdravotní stav dítěte do osvojení
Dobrý den, s partnerem jsme probírali možnost adopce dítěte a oba dva bychom rádi poskytli náhradní rodinu. Já mám dvě vlastní děti (12 a 14 let), které spolu vychováváme šestým rokem ve společné domácnosti. Partnerovi před dvěma lety zemřel vlastní syn na rakovinu ( bylo mu 11 a partner se o něj příkladně staral) Můj dotaz se tedy týká hlavně zdravotní stránky osvojeného dítěte. Vím, že úřad vybírá rodiče dítěti, je ale možnost do tohoto výběru zasahovat? Doufám, že to nezní sobecky, ale vzhledem k okolnostem bychom rádi zdravé dítě, poněvadž jedna tragická událost nás již zastihla.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. V prvním kroku doporučujeme navštívit odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde s Vámi sociální pracovnice projde základní informace o procesu osvojení, zodpoví dotazy a předá Vám žádost o zprostředkování osvojení (adopci).

K žádosti bude přiložen také dotazník, ve kterém je možné specifikovat také Vaše představy o přijatém dítěti, tedy i to, že byste si přáli přijmout dítě zdravé. Vaše situace – to, že již vychováváte dvě děti a máte za sebou náročnou zkušenost se ztrátou partnerova syna – bude při posuzování zohledněna.

Dalším krokem bude absolvování psychologického posouzení a odborných příprav na osvojení v rozsahu 48 hodin, které jsou povinné pro všechny žadatele. Tyto přípravy Vám pomohou lépe pochopit, co osvojení obnáší, a sociální pracovníci během nich vyhodnotí, zda jsou Vaše představy a možnosti v souladu s potřebami dítěte.

Po dokončení odborného procesu posouzení bude krajský úřad rozhodovat, zda vás zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání. Jakmile vás úřad vytipuje jako vhodné náhradní rodiče pro dítě, budete mít v prvním kroku příležitost se seznámit se spisovou dokumentací dítěte a jeho zdravotním stavem, poté se budete moci rozhodnout, zda se s dítětem budete chtít seznámit, či ne.

Pokud budete mít další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme procesem projít a poskytneme Vám podporu, kterou budete potřebovat.

Přejeme Vám hodně sil a úspěchu na této důležité cestě.

S pozdravem,

Tým Střediska náhradní rodinné péče

 

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
11 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Milan
Adopce ukrajinského dítěte
Jsme Ukrajinci, s manželkou máme zaměstnanecké karty, a její kluk je tady jako uprchlík. Můžu li ho adoptovat? Abychom byl taky oficiálně jeho tatou? Svého biologického totiž ani nezná
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k faktu, že syn Vaší manželky je státní příslušník jiné země, jeho adopce bude vyžadovat posouzení Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD). UMPOD je odborným orgánem, který se zabývá ochranou dětí v mezinárodních záležitostech a je pověřen zprostředkováním osvojení (adopce), kde je přítomen mezinárodní prvek (rodiče nebo děti jsou cizí státní příslušnosti), nebo se dítě nachází ve specifickém právním postavení, jako je uprchlický status.

Pro další kroky doporučujeme kontaktovat UMPOD, kde Vám poskytnou přesné informace o požadavcích a postupu, který bude nutné následovat. Kontakt na pracovníky, kteří se specializují na Ukrajinu naleznete níže.

Kontakty přímo na sociální pracovníky:
Mgr. Agata Bárta agata.barta@umpod.cz +420 778 409 640
Mgr. Dominika Kotvanová dominika.kotvanova@umpod.cz +420 731 654 873
Mgr. Jakub Lorenc jakub.lorenc@umpod.cz +420 733 373 877

Věříme, že Vám tyto informace pomohou s dalším postupem. Máte-li další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 října, 2024
Autor dotazu:
Markéta
Sklady pro náhradní rodiče
Dobrý den, mám dotaz pravděpodobně jiného charakteru. Rády bychom se skupinou pár kamarádek (maminek) VĚNOVALY nějaké potřebné věci pro malé děti (kočárky, autosedačky, případně hračky (různé věkové kategorie) - vše v naprosto v pořádku a v hezkém stavu. Je možnost se s tímto obrátit na vaši společnost? Je možné, by to bylo u vás k uplatnění? Opravdu se nejedná o věci "v rozkladu", ale o opravdu hezké kousky, které nám je líto vyhodit jen tak, protože víme, že mohou jinde posloužit skvěle dál a byly bychom za to moc vděčné. Předem děkuji za váš čas. Přeji hezký zbytek dne, Markéta
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a nabídku pomoci náhradním rodinám. K tomuto účely slouží sklady pro pěstouny, respektive pro náhradní rodiče (tedy i ty adoptivní). V ČR je takových míst hned několik. Na webových stránkách organizace Dobrá rodina najdete seznam skladů, na které je možné se obrátit a věci doručit, aby se dostaly k potřebným rodinám.

Přejeme krásný den,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
29 října, 2024
Autor dotazu:
Jana
Věk žadatelů o adopci
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda máme vůbec nějakou šanci na adopci, vzhledem k našemu věku. Je mi 36, manželovi bude 59 a má dospělou dceru. Jsme spolu 10 let a bohužel nemůžeme mít vlastní dítě. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Žádosti o osvojení jsou vždy posuzovány individuálně a zohledňuje se řada jiných faktorů, než je věk žadatelů. Posouzení se zaměřuje i na zdravotní stavu žadatelů, předpoklady pro poskytnutí kontinuální péče o dítě, na stabilitu jejich partnerského vztahu, jejich příjmů apod.
Občanský zákoník horní věkovou hranici žadatelů o osvojení (adopci) nijak nedefinuje, v § 803 pouze uvádí, že “mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než šestnáct let“. V podání žádosti o zprostředkování osvojení Vám tedy uvedený věk určitě nebrání.

Na naší stránce adopce.com najdete jednotlivé kroky na cestě za adopcí. Také seznam pracovišť OSPOD s kontakty, kde můžete žádost o osvojení podat.
Rádi bychom Vám nabídli možnost konzultace u nás ve Středisku NRP, kde můžeme Vaši situaci podrobněji probrat a poskytnout Vám veškeré informace a podporu.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.