Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Pokud máte zájem o zprostředkování náhradní rodinné péče, tedy osvojení (adopce) nebo pěstounské péče), je nejprve nutné kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městkém úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám předají žádost o zařazení do evidence žadatelů společně s dotazníkem.
K těmto dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Do lékařské zprávy praktický doktor uvádí, zda se jeho pacient léčí s nějakými dalšími onemocněními a zda jeho stav dovoluje péči o děti. V případě, že tedy doktor do zprávy uvede, že se Váš manžel léčil na psychiatrii, bude třeba doložit i zprávu od psychiatra. Každá žádost se posuzuje zcela individuálně, zdravotní stav žadatelů hodnotí posudkový lékař krajského úřadu na základě dodaných zpráv. Obecně lze však říci, že historie závislostí nebývá překážkou při zprostředkování adopce nebo pěstounské péče.
Po odevzdání vyplněných žádostí, Vás navštíví sociální pracovnice příslušného OSPOD a provede ve Vaší domácnosti tzv. sociální šetření. Pokud dospělé děti bydlí ve stejné domácnosti, sociální pracovnice bude vést rozhovor i s nimi. Po dokončení návštěvy postoupí OSPOD Vaši žádost příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad pak zajistí psychologické posouzení žadatelů a zařadí je do přípravných kurzů. Délka přípravného kurzu je 48 hodin. Na základě poznatků z odborného posouzení vydá Krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení/pěstounské péče. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli nebo pěstouny, krajský úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Poté zprostředkuje osobní kontakt dítěte s náhradní rodinou.
Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám odkaz na našeho Průvodce NRP.
V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.
S pozdravem,
Tým Střediska
děkujeme za Váš dotaz. V rámci odborného posouzení žadatelů o adopci (osvojení) je sledována celá řada faktorů – jejich zdravotní stav, socioekonomická situace, charakteristika osobnosti a také psychický a zdravotní stav. Budete vyzváni k doložení zprávy od praktického lékaře a rovněž zpráv od dalších specialistů, ke kterým docházíte. Tyto zprávy jsou následně postoupeny krajskému posudkovému lékaři, který hodnotí prognózu případného onemocnění a zejména předpoklad žadatelů pro zajištění stabilní péče o dítě. Každá žádost je posuzována individuálně, a tak nelze předvídat, jak bude na zmíněné HIV pohlíženo.
V podání žádosti o adopci Vám to však nebrání. Je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s dotazníkem, kde je možné uvést Vaše představy o dítěti (například, že byste si přáli přijmout starší dítě). K žádosti a dotazníku je následně třeba doložit zmíněnou lékařskou zprávu, dále výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě, že slovenský rozsudek o osvojení již nabyl právní moci, v prvním kroku je nutné, aby bylo osvojené dítě zapsáno ve zvláštní matrice (se sídlem v Brně). Jak uvádí i odkaz, který jste přiložil, na základě zápisu narození dítěte do zvlášní matriky je dítěti vydán český rodný list, který je nezbytný k vydání např. občanského průkazu nebo cestovního pasu ČR.
Konkrétní postup, včetně formuláře pro žádost o zápis narození naleznete na stránkách zvláštní matriky v tomto odkazu.
V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle +420 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Bohužel nelze konkrétně říci, jak staré děťátko by Vám mohlo být svěřeno do péče. Krajský úřad vede evidenci dětí vhodných do náhradní rodinné péče a při rozhodování o tom, do jaké rodiny svěří konkrétní dítě, rozhoduje hned několik faktorů – charakteristika osobnosti žadatelů, posouzení stability jejich partnerského vztahu, jejich psychický a zdravotní stav, včetně věku, ale i jejich ekonomické a sociální poměry.
Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že počet dětí, které by mohly být osvojeny (adoptovány), každým rokem klesá, počet žádostí o adopci však naopak stoupá. Doporučujeme tedy rovněž zvážit i jiné formy náhradní rodinné péče, např. pěstounskou péči.
Níže naleznete také odkaz na Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde se dozvíte detailní informace o náhradní rodinné péči a procesu zprostředkování.
V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Vaši zprávu. V prvním kroku doporučujeme navštívit odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde s Vámi sociální pracovnice projde základní informace o procesu osvojení, zodpoví dotazy a předá Vám žádost o zprostředkování osvojení (adopci).
K žádosti bude přiložen také dotazník, ve kterém je možné specifikovat také Vaše představy o přijatém dítěti, tedy i to, že byste si přáli přijmout dítě zdravé. Vaše situace – to, že již vychováváte dvě děti a máte za sebou náročnou zkušenost se ztrátou partnerova syna – bude při posuzování zohledněna.
Dalším krokem bude absolvování psychologického posouzení a odborných příprav na osvojení v rozsahu 48 hodin, které jsou povinné pro všechny žadatele. Tyto přípravy Vám pomohou lépe pochopit, co osvojení obnáší, a sociální pracovníci během nich vyhodnotí, zda jsou Vaše představy a možnosti v souladu s potřebami dítěte.
Po dokončení odborného procesu posouzení bude krajský úřad rozhodovat, zda vás zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání. Jakmile vás úřad vytipuje jako vhodné náhradní rodiče pro dítě, budete mít v prvním kroku příležitost se seznámit se spisovou dokumentací dítěte a jeho zdravotním stavem, poté se budete moci rozhodnout, zda se s dítětem budete chtít seznámit, či ne.
Pokud budete mít další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme procesem projít a poskytneme Vám podporu, kterou budete potřebovat.
Přejeme Vám hodně sil a úspěchu na této důležité cestě.
S pozdravem,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Pro další kroky doporučujeme kontaktovat UMPOD, kde Vám poskytnou přesné informace o požadavcích a postupu, který bude nutné následovat. Kontakt na pracovníky, kteří se specializují na Ukrajinu naleznete níže.
Věříme, že Vám tyto informace pomohou s dalším postupem. Máte-li další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.
Dobrý den,
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.