Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz na našem webu adopce.com. V případě, že se rozhodujete mezi adopcí a pěstounskou péčí, pro úvod doporučuji naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o rozdílech mezi jednotlivými instituty náhradní rodinné péče. Jako adoptivní rodič byste se stala rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi, z pohledu systému sociálně-právní ochrany dětí byste se stali běžnou rodinou. V rámci pěstounské péče byste měla právo zastupovat dítě jen v běžných věcech, rodičovská práva biologických rodičů jsou zpravidla zachována a pěstouni mají povinnost udržovat kontakt dítěte s jeho původní rodinou. Pěstouni mají ale možnost doprovázení ze strany organizace, která jim poskytuje podporu, vzdělávání, pomáhá zajistit odbornou pomoc. Na spolupráci s doprovázející organizací jsou pak navázány i dávky pěstounské péče – odměna pěstouna, příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte.
Do procesu každopádně můžete vstoupit i nyní, kdy ještě nejste rozhodnutá, protože proces odborného posouzení žadatelů je stejný jak pro adopci, tak pro (dlouhodobou) pěstounskou péči. V prvním kroku je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Kontakty na jednotlivá pracoviště OSPOD najdete na našem webu zde. Na úřadě si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče společně s dotazníkem. K vyplněným dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).
Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Zejména během přípravných kurzů se dozvíte mnoho informací o dětech, které se do adopce nebo pěstounské péče přijímají, ale také o specificích výchovy těchto dětí. Na konci se proto můžete rozhodnout, zda chcete žádat výhradně o zprostředkování adopce nebo pěstounské péče. V některých krajích je dokonce možné mít v žádosti uvedeny obě možnosti.
Důležité je také zmínit, že počet žadatelů o adopci několikanásobně převyšuje počet dětí, které je možné adoptovat. U pěstounské péče je situace opačná – je mnoho dětí, pro které se hledá pěstounská rodina, avšak nedostatečný počet žadatelů o pěstounskou péči. Statistiky o počtu podaných žádostí a počtu dětí svěřovaných do náhradní rodinné péče naleznete na našem webu zde.
V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde můžeme vše detailněji probrat.
Tým Střediska náhradní rodinné péče