Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Naše organizace není oprávněna zprostředkovat osvojení (adopci), tuto roli zastává v České republice stát a jeho orgány (krajské úřady). Ze strany Střediska náhradní rodinné péče Vám můžeme nabídnout podporu během rozhodování či během celého procesu podávání žádosti o adopci.
V prvník kroku je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) a dotazník, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). V dotazníku je možné uvést Vaše představy o přijímaném dítěti – preferovaný věk nebo například zdravotní stav.
Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Pro začátek také doporučujeme naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu.
Rádi si s Vámi také domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které Vám celý proces přiblížíme.
Tým Střediska náhradní rodinné péče