Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
10 dubna, 2025
Autor dotazu:
Petra
Adopce a pěstounská péče
Dobry den sháním informace o adopci nebo pěstoun dekuji jelikož vlastního potomka nemám

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz na našem webu adopce.com. V případě, že se rozhodujete mezi adopcí a pěstounskou péčí, pro úvod doporučuji naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o rozdílech mezi jednotlivými instituty náhradní rodinné péče. Jako adoptivní rodič byste se stala rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi, z pohledu systému sociálně-právní ochrany dětí byste se stali běžnou rodinou. V rámci pěstounské péče byste měla právo zastupovat dítě jen v běžných věcech, rodičovská práva biologických rodičů jsou zpravidla zachována a pěstouni mají povinnost udržovat kontakt dítěte s jeho původní rodinou. Pěstouni mají ale možnost doprovázení ze strany organizace, která jim poskytuje podporu, vzdělávání, pomáhá zajistit odbornou pomoc. Na spolupráci s doprovázející organizací jsou pak navázány i dávky pěstounské péče – odměna pěstounapříspěvek na úhradu potřeb dítětepříspěvek při převzetí dítěte.

Do procesu každopádně můžete vstoupit i nyní, kdy ještě nejste rozhodnutá, protože proces odborného posouzení žadatelů je stejný jak pro adopci, tak pro (dlouhodobou) pěstounskou péči. V prvním kroku je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Kontakty na jednotlivá pracoviště OSPOD najdete na našem webu zde. Na úřadě si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče společně s dotazníkem. K vyplněným dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Zejména během přípravných kurzů se dozvíte mnoho informací o dětech, které se do adopce nebo pěstounské péče přijímají, ale také o specificích výchovy těchto dětí. Na konci se proto můžete rozhodnout, zda chcete žádat výhradně o zprostředkování adopce nebo pěstounské péče. V některých krajích je dokonce možné mít v žádosti uvedeny obě možnosti.

Důležité je také zmínit, že počet žadatelů o adopci několikanásobně převyšuje počet dětí, které je možné adoptovat. U pěstounské péče je situace opačná – je mnoho dětí, pro které se hledá pěstounská rodina, avšak nedostatečný počet žadatelů o pěstounskou péči. Statistiky o počtu podaných žádostí a počtu dětí svěřovaných do náhradní rodinné péče naleznete na našem webu zde.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde můžeme vše detailněji probrat.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
8 dubna, 2025
Autor dotazu:
Marta
Náhradní mateřství v ČR
Dobrý den, máme s manželem vlatního 13-ti letého syna a vzhledem k mým zdravotním omezením, přemýšlíme o využití náhradního rodičovství (nejspíš Ukrajinu nebo Gruzii). Chci se zeptat, jestli nemáme zkušenost s někým, kdo si tím úspěšně prošel ? Na co si dát pozor ? Mockrát děkuji předem.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíte. Z Vaší zprávy vyplývá, že zvažujete spíše využití tzv. náhradního (surogátního) mateřství v zahraničí​. V tomto případě se nejedná o formu náhradní rodinné péče, kterou je například adopce nebo pěstounská péče.

Česká legislativa náhradní mateřství sice výslovně nezakazuje, ale ani ho komplexně neupravuje a nestanovuje tedy konkrétní pravidla. Dle § 775 českého Občanského zákoníku je „matkou dítěte žena, která jej porodila“, otcem dítěte se zpravidla stává biologický otec (ve Vašem případě by to tedy byl Váš manžel), který po porodu přebírá dítě do péče. Surogátní matka pak nejdříve po šesti týdnech od porodu, jak stanovuje Občanský zákoník v § 813, udělí souhlas s osvojením (adopcí) prohlášením před soudem, souhlas však může odvolat ve lhůtě 3 měsíců ode dne, kdy jej udělila. Po uběhnutí výše uvedených lhůt je pak možné podat návrh na osvojení (adopci) dítěte k příslušnému soudu v místě trvalého pobytu dítěte. Ve Vašem případě byste byla navrhovatelkou Vy a po dokončení procesu adopce byste získala rodičovská práva k dítěte (do té doby je právní matkou dítěte surogátní matka, která jej porodila). Nutné je zároveň dodat, že pokud se dítě narodí v zahraničí, celý proces se řídí dle legislativy dané země. Vzhledem ke komplexnosti této cesty proto doporučujeme využít služeb právníka, který se zaměřuje na problematiku surogátního mateřství.

Z naší pozice Vám nejsme schopni zprostředkovat kontakt s lidmi, kteří touto cestou prošli, ​n​eboť poskytujeme služby adoptivním a pěstounským rodinám. S rodinami, které zvolili surogátní mateřství, se tak bohužel nedostáváme do kontaktu.

Pokud byste však zvažovali možnost osvojení (adopce) či pěstounské péče v rámci českého právního systému, rádi Vám poskytneme veškeré informace, provedeme Vás procesem a zodpovíme případné dotazy.

V případě zájmu o osobní konzultaci se na nás můžete kdykoli obrátit.

Přejeme hodně štěstí na Vaší cestě za rodičovstvím.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
27 března, 2025
Autor dotazu:
Klára
Adopce
Dobrý den, chtěli bychom si adoptovat miminko se snoubencem.. máme dvě děti (4roky a 2 roky). Chtěli bychom dát lásku a rodinu dalšímu
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Důležité je zmínit, že počet dětí vhodných do adopce se každoročně snižuje, počet žádostí o adopci naopak dlouhodobě roste (viz zde). Jsou proto upřednostňovány manželské bezdětné páry, které mohou dítěti nabídnout právní jistotu v tom, že se oba stanou jeho rodiči (u nesezdaných párů se může stát rodičem pouze jeden z nich) a dále také plnou kapacitu pro výchovu přijatého dítěte, která s sebou nese určitá specifika. Doporučujeme proto zvážit podání žádosti o pěstounskou péči, kde je situace opačná (je mnoho dětí, které potřebují pěstounské rodiny, avšak málo zájemců o pěstounství). Proces posouzení žadatelů o pěstounskou péči je totožný jako u žádosti o adopci.

Pro lepší orientaci a pochopení rozdílů mezi pěstounskou péčí a adopcí doporučuji naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
20 března, 2025
Autor dotazu:
E.
Utajený porod
Dobrý den chtěla bych se prosím zeptat , porodila jsem rodila sem utajenym porodem je to týden, bohužel se s tím nemůžu vůbec vyrovnat dostala sem dokončí i antidepresiva jsem s toho zoufalá mám vůbec nějaké právo vědět jestli malinká je v pořádku nezanechává sem ji žádný dopis protože to bylo hrozně na rychlo ani pripadne adoptivní rodičům žádný dopis kde bych popsala těhotenství nemoci v rodině případně cokoliv by je zajímalo. Tím že jsem měla utajeny porod můžu vůbec tu malinkou nějak dohledat nebo je tam že bych si ji do 6 týdnu mohla vzít zpátky? Nikdy mi bohuzel nic neřekl a já jsem momentálně úplně na dně. Vím že sem pro tu malinkou udělala tu nejlepší a dala ji šanci na nový život snad krásný jen bych potřebovala vědět že je v pořádku, že se dostala do nějaké rodiny , a případně třeba předat ten dopis . Můžu ji nějak dohledat ? Když šlo o utajeny porod ? Děkuji za případnou pomoc .
Dobrý den,

děkujeme, že jste se na nás obrátila, a velmi si vážíme Vaší důvěry. Je nám velice líto, čím si teď procházíte. Naprosto chápeme, že Vám na dceři záleží a chcete si ověřit, že je o ni postaráno. Rádi Vám poskytneme základní informace, které Vám mohou pomoci se v celé situaci zorientovat.

Utajený porod znamená to, že maminka dítěte může porodit anonymně v nemocnici, bez uvedení svých údajů. Dítě je pak svěřeno do péče státu, který pro něj hledá náhradní rodinu. Typicky jde dítě nejdříve do péče zkušených pěstounů na přechodnou dobu, kteří o něj mohou pečovat několik týdnů nebo měsíců, maximálně ale 1 rok. Mezitím se pro dítě hledá dlouhodobá péče v podobě adopce, případně dlouhodobé pěstounské péče. V některých krajích je zavedená praxe, kdy mohou adoptivní rodiče přebrat dítě do péče ihned z porodnice. Vaše dcera je tak s největší pravděpodobností v péči rodiny, která o ni pečuje zatím buď jen dočasně, nebo již trvale.

Vzhledem k tomu, že jste porodila utajeně, Vaše jméno nebylo zřejmě zaneseno do dokumentace dítěte, a proto by mohl být problém získat další informace. Doporučujeme se obrátit na OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí) na městském úřadě, kde máte trvalý pobyt, případně kde jste rodila. Pracovníkům popište Vaši situaci a přání, že byste chtěla dítěti, případně adoptivním rodičům, předat dopis s bližšími informacemi o jeho příběhu, o zdravotním stavu Vás nebo Vaší rodiny, případně o důvodech, proč jste se rozhodla k utajenému porodu. Takový dopis může být v budoucnu pro dceru velmi důležitý, až se bude zajímat o vlastní příběh. OSPOD může dopis předat rodičům. Pokud byste chtěla pomoct s vyhledáním kontaktu na městký úřad, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám kontakt zašleme. Seznam kontaktů najdete také na našem webu zde.

Doporučujeme také využít anonymní bezplatné psychologické pomoci skrze krizovou linku Aperio pro rodiče na čísle 739 416 408. Kontaktovat je můžete vždy od pondělí do čtvrtku v časech 10-15 hodin.

Pokud byste potřebovala cokoliv dalšího, neváhejte se na nás obrátit. Rádi se s Vámi sejdeme osobně nebo online.

Přejeme Vám hodně sil.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
12 března, 2025
Autor dotazu:
JZ
Příprava dětí v rodině na příchod dítěte do adopce
Dobrý den, uvažujeme s manželem o adopci, manžel má z předchozího vztahu 11letou dceru ve střídavé péči. Byla i i ona součástí psychologického vyšetření a přípravných kurzů? Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Odborným posouzením musí projít všechny osoby, které sdílejí společnou domácnost s budoucími adoptivními rodiči. Tento požadavek se vztahuje i na nezletilé děti, které v domácnosti žijí, byť jen částečně, například ve střídavé péči. Praxe jednotlivých krajů je však různá – někde děti absolvují komplexní psychologické vyšetření, v některých krajích vede rozhovor s dítětem jen sociální pracovnice z místního městkého úřadu, v některých případech s dítětem pracují i lektoři z přípravných kurzů. Děti se kurzů zpravidla neúčastní, ale jejich zapojení do celého procesu odborníci zvažují individuálně – vždy s ohledem na věk, vyspělost a konkrétní situaci v rodině.

Cílem tohoto kroku není dítě testovat, ale získat ucelený obraz o rodinné dynamice, vztazích v domácnosti a připravenosti všech členů na přijetí nového dítěte. Je velmi důležité, aby i dítě, které již v rodině žije, bylo na tuto změnu dostatečně připraveno – emocionálně i prakticky. Přijetí nového člena domácnosti může výrazně ovlivnit jeho životní prostor nebo pozici v rodině. Pokud není na tuto změnu dostatečně připraveno nebo ji vnímá negativně, může to vést ke komplikacím ve vztazích nebo k psychické nepohodě všech zúčastněných.

Doporučujeme se obrátit na odbor sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho trvalého bydliště, případně na daný krajský úřad, který organizuje psychologické posouzení a přípravné kurzy. Pracovníci Vám sdělí postup přípravy dítěte v daném kraji.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat na infolince nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
4 března, 2025
Autor dotazu:
Nikola
Dát dítě k adopci
Chci se zeptat jak to funguje když chci dát dítě k adopci po narození? Je potřeba předem sepsat nějaký dokument či podat nějaký souhlas, žádost? Vzhledem k tíživé životní situaci si miminko nebudu moci nechat a k blížícímu se porodu začínám shánět informace.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Rádi bychom Vám nabídli osobní, telefonickou nebo online konzultaci, kde bychom mohli v klidu probrat všechny možnosti dalšího postupu. Můžeme Vám pak poskytnout adekvátní informace, jak situaci řešit a dále postupovat.

V případě, že opravdu uvažujete o předání dítěte do osvojení, máte možnost obrátit se na Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Na OSPODu s vámi sociální pracovnice probere veškeré možnosti, případně nabídne seznam organizací, které by Vám mohly pomoci. Pokud Vaši situaci budete řešit již před porodem, může se najít pro Vás a Vaše miminko nejvhodnější řešení. Existuje pěstounská péče na přechodnou dobu, kam jsou umisťovány děti maximálně na jeden rok, kdy si může po tuto dobu rodič upravit podmínky k přijetí dítěte, k osvojení tak vůbec nemusí dojít. Pokud se stane, že situace bude nadále taková, že rodič nemůže přijmout dítě zpět do své péče, může být dítě umístěno do dlouhodobé pěstounské péče. V tomto případě může biologický rodič zůstat s dítětem v kontaktu, pravidelně se sním stýkat. Možností, jak situaci řešit, je několik.

Pokud se přece jenom rozhodnete pro osvojení (adopci), po narození dítěte je nutné udělit souhlas k osvojení. Souhlas k osvojení můžete nejdříve udělit 6 týdnů po porodu osobně před soudem. Souhlas k osvojení lze odvolat, nejpozději do uplynutí 3 měsíců ode dne, kdy byl dán. Vy jako matka dítěte budete uvedena v rodném listě. Jakmile dojde k osvojení dítěte, bude dítěti vystaven nový rodný list, kde už budou jako rodiče uvedeni osvojitelé.

Pokud byste měla zájem, můžete se s námi spojit i na telefonním čísle +420 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
21 února, 2025
Autor dotazu:
David
Adopce novorozence
Dobrý den měli bych vážný zájem o adopci novorozence. Sme pracující rodina ze dvěma dětmi

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Celý proces začne tím, že si podáte žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) městského úřadu, kam spadáte místem trvalého bydliště a kam chodíte vyřizovat i jiné běžné záležitosti.

Sociální pracovnice, která má na úřadu na starost oblast náhradní rodinné péče, Vám předá formulář žádosti a dotazník, ve kterém se uvádějí informace o vaší rodinné, bytové a finanční situaci, ale také představy o dítěti, které byste chtěli do rodiny přijmout. K žádosti se připojí další náležitosti, jako je doklad Vašich příjmu za posledních 12 měsíců, zpráva o zdravotním stavu, výpis z Rejstříku trestů. Pracovníci úřadu Vám vše vysvětlí a budou Vám nápomocní.

Poté Vás sociální pracovnice navštíví v domácnosti a v případě, že nebudou shledány žádné závažné překážky, postoupí městský úřad Vaši žádost krajskému úřadu, který Vás zařadí do přípravných kurzů pro budoucí náhradní rodiče a zajistí také psychologické posouzení. Krajský úřad v posledním kroku rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli (adoptivními rodiči). V případě schválení pak úřad vyhledává nejvhodnější rodinu pro konkrétní dítě z jeho evidence. Vybírá se vždy rodina pro dítě a ne dítě pro rodinu, zájem dítěte je na prvním místě.

Je také důležité zmínit, že dětí vhodných k osvojení je v České republice dlouhodobě velmi málo. Vzhledem k jejich nízkému počtu jsou při osvojení (adopci) upřednostňovány především bezdětné páry. Více se dočtete v naší příručce Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde jsou všechny základní informace o možnostech náhradního rodičovství. Na našem webu Adopce.com najdete i statistiky počtu adoptovaných dětí a počtu podaných žádostí, včetně detailního popisu jednotlivých kroků při podávání žádosti o adopci.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, rádi Vám nabídneme také osobní nebo on-line schůzku či další poradenství na naší infolince +420 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
11 února, 2025
Autor dotazu:
Nikola
Adopce dítěte od 1 roku
Dobrý den, chtěla bych si adoptovat miminko nebo dítě od 1 roku chtěla jsme se zeptat, zdali je to u vás možné? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Naše organizace není oprávněna zprostředkovat osvojení (adopci), tuto roli zastává v České republice stát a jeho orgány (krajské úřady). Ze strany Střediska náhradní rodinné péče Vám můžeme nabídnout podporu během rozhodování či během celého procesu podávání žádosti o adopci.

V prvník kroku je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce) a dotazník, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). V dotazníku je možné uvést Vaše představy o přijímaném dítěti – preferovaný věk nebo například zdravotní stav.

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Pro začátek také doporučujeme naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

Rádi si s Vámi také domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které Vám celý proces přiblížíme.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
31 ledna, 2025
Autor dotazu:
Andrea
Rozchod během adopce
Dobrý den, mám na Vás několik otázek, jak se řeší nadála situace: žena s manželem zažádali o adopci. Podstoupili veškeré potřebné kroky, aby byli zadání do evidence. Byli schváleni jako vhodní uchazeči o miminko. Manželka od manžela odešla a pár dní na to pro ně našli miminko. Manželka žije s jiným mužem. Miminko má u sebe. Nový partner má velmi pochybnou minulost a vypadá to, že je k tomu alkoholik. Může na to sociální pracovnice přijít? Chodí někdo osvojitele kontrolovat, alespoň v začátcích? Je možné, aby ženě miminko zůstalo, když o něj žádala s manželem? A je pravda, že v evidenci o osvojení dítěte jste pouhé dva roky, pak se musí žádat znovu nebo žádost zaniká? Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Nemáme bohužel dostatečné informace k tak komplexnímu případu, proto Vám doporučujeme obrátit se na advokáta z oblasti rodinného práva. Pokusíme se však dotaz zodpovědět v obecné rovině.

V případě, že se změní poměry žadatelů o osvojení (adopci) v době, kdy prošli odborným posouzením a jsou zařazeni do evidence vhodných osob stát se osvojiteli, jsou povinni o jakýchkoliv změnách informovat místně příslušný krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) či OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Pokud došlo k odloučení manželů, jejich povinností bylo tuto informaci předat i krajskému úřadu, který vytipovává vhodné náhradní rodiny pro děti. Z popisu situace se však domníváme, že krajský úřad o rozpadu vztahu informován nebyl.

Předpokládáme, že žádost o osvojení podali manželé společně a dítě tedy bylo zřejmě svěřeno do tzv. péče před osvojením oběma manželům. Dle Občanského zákoníku, § 829, odst. 2, trvá péče před osvojením “po dobu dostatečnou pro přesvědčivé zjištění, že se mezi osvojitelem a dítětem vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení“, nejméně však 6 měsíců. Po tuto dobu dochází do adoptivní rodiny sociální pracovníci z místně příslušného OSPOD a ověřují, zda dítě a osvojitelé vytvoří vzájemný citový vztah a zda je prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, stabilní, bezpečné a vhodné pro jeho zdravý vývoj. Zprávy z těchto návštěv jsou následně předloženy soudu. Pokud v tomto období dojde k rozvodu manželství, soud jednání o osvojení pozastaví a nelze předvídat, zda následně dítě svěří pouze do péče matky či otce nebo bude rozhodnuto jinak. Zde se zohledňují i jiné faktory, jako je například zájem a míra zapojení otce a matky do péče o dítě.

Pokud tedy manželé nesdílí společnou domácnost a dohodli se, že o dítě bude pečovat manželka v jiné domácnosti (nebo s novým partnerem), je jejich povinností o všem informovat příslušný OSPOD v místě jejich trvalého bydliště nebo příslušný krajský úřad, který situaci prověří a vyhodnotí.

Žádost o osvojení nezaniká po dvou letech od jejího zařazení. V případě vytipování vhodné rodiny pro dítě je zpravidla žádost o zprostředkování osvojení pozastavena na předem dohodnutou dobu, poté je možné ji obnovit, nebo stáhnout.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 ledna, 2025
Autor dotazu:
Renata
Adopce a insolvence
Dobrý den chci se zeptat když jsem si osvojila dítě vše už mám i rodný list kde jsem já.osvojeni mám už 2-3 měsíce Chci si za žádat o insolvenci není problém? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Fakt osvojení dítěte není po dokončení adopčního procesu překážkou pro podání žádosti o insolvenci. Během řízení o schválení insolvence budete dokládat i to, že máte vyživovací povinnost k dítěti a bude to jeden z faktorů, který bude ovlivňovat maximální částku, která Vám bude ponechávána.

Doporučujeme kontaktovat právníka (například formou bezplatných služeb občanské poradny), který se věnuje oddlužení, nebo přímo insolvenčního správce, aby Vám v této oblasti poskytli potřebné informace.

S přáním hezkého dne

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.