Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné nejdříve kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá
žádost o zprostředkování osvojení (adopce) společně s
dotazníkem, ke kterým je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).
Stejnopohlavní páry bohužel nemohou adoptovat dítě společně, žádost o zprostředkování osvojení (adopci) podává pouze jeden z nich, druhý partner je však součástí celého procesu jako společně posuzovaná osoba. Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte případně možnost odvolání. Krajský úřad následně vyhledává pro děti vedené v evidenci daného krajského úřadu vhodné žadatele. V případě stejnopohlavních párů se adoptivním rodičem stává pouze jeden z nich, druhý z partnerů je v roli tzv. sociálního rodiče a vůči dítěti bohužel nezískává žádná práva či povinnosti.
Zároveň Vám také nabízíme osobní nebo online setkání, během kterého Vám můžeme celý proces přiblížit a zodpovědět Vaše dotazy.
Tým Střediska náhradní rodinné péče