Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Mrzí nás, že schvalovací proces je příliš zdlouhavý. Krajský úřad má však zákonnou povinnost zjistit veškeré informace o žadatelích o náhradní rodinnou péči potřebné pro jejich posouzení. Kapacity krajských pracovníků jsou navíc napříč jednotlivými kraji různé a nezřídka se stává, že žadatelé musejí čekat na psychologické posouzení i několik měsíců. Průměrná doba procesu přípravy a odborného posouzení se v České republice pohybuje kolem 9 měsíců.
Co se přesných lhůt týče, krajské úřady rozhodují o zařazení zájemců do evidence budoucích osvojitelů nebo pěstounů v režimu správního řízení. Dle § 64 odst. 3 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí se však lhůty podle správního řádu pro vydání rozhodnutí o zařazení nepoužijí. Zákonnou „vymahatelnost“ tedy v tomto případě bohužel nelze využít. Na stranu druhou platí obecná zásada výkonu veřejné správy, podle níž má úřad vždy konat bez zbytečného prodlení. V případě, že rozhodnutí nebude vydáno do 9 až 12 měsíců od podání Vaší žádosti, je zcela na místě, abyste se dotazoval na důvody tohoto opoždění.
V případě, že bychom Vám mohli poskytnout podporu, či zodpovědět další dotazy, nás prosím kontaktuje na naší infolince na čísle 725 756 505.
Přejeme hodně štěstí.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.