Vzhledem k tomu, že si Nadace Terezy Maxové dětem a Středisko náhradní rodinné péče plně uvědomuje pestrost systému náhradní rodinné péče v České republice, a v důsledku toho nepřehlednost a nejednotnost v rámci celé republiky, rozhodli jsme se na webu adopce.com, provést zájemce o náhradní rodinnou péči konkrétním postupem v jejich kraji. Oslovili jsme všechny kraje, detailně prozkoumali jejich webové stránky, rozeslali jim krátký dotazník (právě odpovědi na zadané otázky zde naleznete), a s většinou z nich byli i v minimálně telefonickém spojení. Věříme, že souhrn těchto informací pohromadě pomůže především zájemcům o náhradní rodinnou péči pro jejich orientaci v systému a zabrání zmatkům, nedorozuměním nebo nepochopení.
Zároveň děkujeme všem krajským úřadům a Magistrátu hl. m. Prahy za spolupráci při zjišťování informací.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
MHMP po obdržení žádosti o zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny či pěstouny na přechodnou dobu, danou žádost nejprve zaeviduje, což znamená, že je jednotlivým žádostem přiděleno číslo jednací, pod kterým je vedeno následné správní řízení až do vydání rozhodnutí o žádosti o zařazení či nezařazení žadatele do příslušné evidence.
Následně je žadatelům o zprostředkování náhradní rodinné péče zaslána e-mailová zpráva, která je informuje o přijetí jejich žádosti a současně je žadatelům sděleno, co je bude v rámci odborného posouzení čekat. Znamená to, že bude posouzen zdravotní stav žadatelů, dále budou psychologicky vyšetřeni včetně testové diagnostiky a v neposlední řadě musí absolvovat odbornou přípravu pro přijetí dítěte do rodiny.
Nejprve je u žadatelů posouzen jejich zdravotní stav, kdy posuzující lékařka MHMP vychází z podkladů praktického lékaře. Pokud žadatelé navštěvují nějakou odbornou ambulanci, musí být součástí potvrzení praktického lékaře také zpráva od konkrétního odborného lékaře. Je důležité upozornit na skutečnost, že lékařské zprávy nesmí být starší půl roku. Pokud by byl posudek ke zdravotnímu stavu žadatele s negativním, nedoporučujícím závěrem, není již MHMP v souladu se zákonem o SPOD povinen žadatele psychologicky vyšetřovat a vydá přímo rozhodnutí o nezařazení do příslušné evidence. Pokud je posudek ke zdravotnímu stavu s kladným, doporučujícím závěrem, jsou žadatelé předáni k psychologickému vyšetření a absolvování odborné přípravy.
Co se týče psychologického vyšetření, je nejprve proveden s žadateli úvodní pohovor a současně žadatelé absolvují testové vyšetření. Po vyhodnocení testů jsou pak dál žadatelé zařazeni do odborné přípravy. Jestliže by v testové diagnostice vyšly najevo výstupy, které by byly vyhodnoceny jako kontraindikace k náhradní rodinné péči, může MHMP v tomto úseku odborného posouzení vydat zamítavé rozhodnutí. Jestliže je testové vyhodnocení pozitivní, žadatelé absolvují odbornou přípravu. Žadatelé o osvojení a dlouhodobou pěstounskou péči absolvují odbornou přípravu pro přijetí dítěte do rodiny v rozsahu 48 hodin, žadatelé o pěstounskou péči na přechodnou dobu v rozsahu 72 hodin. Po absolvování odborné přípravy pracuje s žadateli dále ještě psycholog v rámci individuálních konzultací s tím, že posuzující psycholog zohledňuje ve své zprávě k žadateli i závěry odborné přípravy.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Pro MHMP zajišťují odbornou přípravu žadatelů o náhradní rodinnou péči tři organizace. Jedná se o DC Paprsek, což je příspěvková organizace MHMP a pak jsou to dvě nestátní neziskové organizace, a to Dobrá rodina a Institut rodinné péče Natama.
DC Paprsek – odborná příprava zde probíhá celodenně v několika dnech (časové rozložení 9 – 18 hod., žadatelé mají k dispozici hodinovou přestávku na oběd). Kontakty: DC Paprsek – Rodinné centrum Zdeňka Matějčka, Svépravnická 701, Praha 9 – Hloubětín, kontaktní osoba – Mgr. Karolína Kolmanová, tel.: 724 144 402, mail: karolina.kolmanova@dcpaprsek.org, www.dcpaparsek.org.
Dobrá rodina – odborná příprava zde probíhá v programu PRIDE v odpoledních hodinách a současně jsou prováděny návštěvy přímo v rodině žadatelů (časové rozložení 16 – 20 hod., návštěvy v rodině probíhají o víkendech). Kontakty: Dobrá rodina, Klimentská 1, Praha 1, kontaktní osoba – Bc. Martina Loutná, tel.: 773 083 117, mail: martina.loutna@dobrarodina.cz, www.dobrarodina.cz.
Institut rodinné péče Natama – odborná příprava zde probíhá intenzivně během jednoho týdne (5 pracovních dní). Kontakty: Natama – Pod Kotlaskou 555/9, Praha 8, kontaktní osoba – PhDr. Petra Winnette PhD., tel.: 222 733 307, mail: info@natama.cz, www.natama.cz.
Přípravy probíhají opakovaně během celého roku, tím nejdůležitějším ukazatelem je zejména počet přijatých žádostí o náhradní rodinnou péči. Většinou je v rámci MHMP během roku uskutečněno cca 12 (14) příprav.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Posuzující psychologové žadatelů o náhradní rodinnou péči nejsou v Praze, tj. na MHMP, jejími zaměstnanci. Ze strany MHMP je dán vůči vyjmenovaným organizacím požadavek tak, aby organizace zajistila jak psychologické vyšetření žadatelů, tak i jejich odbornou přípravu pro přijetí dítěte do rodiny. Pracovnice náhradní rodinné péče MHMP sestaví skupinu s potřebným počtem žadatelů a zástupcům jednotlivých organizací jsou k těmto žadatelům předány jejich kontaktní údaje. O průběhu psychologického vyšetření a odborné přípravy pak komunikuje s žadateli již konkrétní pracovník pověřené organizace, viz výše uvedené kontaktní údaje.
Co se týče diagnostických metod psychologického vyšetření žadatelů o náhradní rodinnou péči, nejsou v tomto směru stanoveny zákonné standardy. Každý z posuzujících psychologů užívá své diagnostické metody, př. rozhovor, anamnéza, pozorování, testové metody.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Agendu náhradní rodinné péče zajišťují v rámci MHMP čtyři pracovnice. Na webových stránkách MHMP jsou pro kontakt se zájemci o náhradní rodinnou péči uvedeny jejich jména, tel. čísla a mailové adresy.
Aktuálně jde o tyto pracovnice:
Bc. Anna Valová: +420 236 004 151 / anna.valova@praha.eu
Mgr. Bc. Pavla Pokorná: +420 236 004 191 / pavla.pokorna@praha.eu
Mgr. Jana Vilímková: +420 236 004 122 / jana.vilimkova@praha.eu
Mgr. Lucie Štěpánková Černíčková, DiS.: +420 236 004 143 / lucie.stepankova.cernickova@praha.eu
Další informace (např. mýty, omyly, zkušenosti, atp.)
Jako specifikum posuzování žadatelů o náhradní rodinnou péči v rámci MHMP lze vnímat skutečnost, že psychologické vyšetření včetně odborné přípravy zajišťují tři pověřené organizace a žadatelé si mohou vybrat, u které z těchto organizací chtějí odborné posouzení absolvovat.
Obsah příprav:
DC Paprsek – vlastní koncepce, jedná se o odborná témata související s problematikou přijetí dítěte do náhradní rodinné péče (zohledněn obsah příprav s odkazem na web MPSV – proces zprostředkování – odborná příprava pro přijetí dítěte do rodiny).
Natama – vlastní koncepce (zohledněn obsah příprav s odkazem na web MPSV – proces zprostředkování – odborná příprava pro přijetí dítěte do rodiny).
Dobrá rodina – příprava v programu PRIDE.
MHMP pro pracovníky ÚMČ vytvořil metodické doporučení k obsahu sociální zprávy o žadatelícho náhradní rodinnou péči. Mimo jiné jsou v tomto doporučení uvedeny právě odkazy na vyjmenované organizace zajišťující pro MHMP psychologické vyšetření a odbornou přípravu žadatelů o náhradní rodinnou péči, aby se žadatelé měli možnost s informacemi o jednotlivých přípravách seznámit a měli tak možnost se rozhodnout, co jim bude nejlépe vyhovovat, zejména se jedná o časové rozložení přípravy.
Dalším významným specifikem MHMP v přípravě žadatelů o náhradní rodinnou péči je skutečnost, že může žadatelům nabídnout absolvování psychologického vyšetření a odborné přípravy v AJ, což využívají zejména žadatelé cizinci a eventuálně smíšené páry.
Aktuálně hledáme zájemce především pro sourozenecké skupiny (tj. dvě a více dětí), pro děti s handicapy, ale také pro děti různého etnika.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
žádost je přidělena příslušnému klíčovému pracovníkovi/oprávněná úřední osoba zodpovědnému za zpracování žádosti a vydání správního rozhodnutí ve věci (dále jen „KP“);
KP zaeviduje žádost (žadatele) do příslušného rejstříku – v souladu se Směrnicí MPSV č. j. 2013/26780-21 ze dne 19. září 2013;
KP provede kontrolu všech náležitostí žádosti a jejich kompletnost ve smyslu ustanovení § 21 odst. 5 zákona o SPOD, a v případě potřeby zajistí její doplnění;
KP dle potřeby realizuje osobní konzultaci s žadatelem o NRP;
KP po kompletaci spisové dokumentace zašle Informativní dopis žadateli o průběhu procesu odborného posuzování, jehož součástí je leták s informací o odborných přípravách;
psycholog provede samotné psychologické posouzení žadatelů a vyhotoví písemnou Zprávu o psychologickém posouzení žadatele;
KP přihlásí žadatele k realizaci odborné přípravy v CPSP StK (Centrum psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje, p.o., které pro kraj zajišťuje odborné přípravy žadatelů (pozn. v odůvodněných případech dohodne s pověřenou osobou realizující odborné přípravy žadatelů o NRP způsob jejich realizace, termín příprav a obsah požadované zprávy včetně termínu jejího doručení na KÚSK);
po obdržení zprávy z odborných příprav předá KP podklady o žadateli pro posuzujícího lékaře;
v průběhu celého procesu odborného posuzování KP průběžně doplňuje a aktualizuje podklady pro správní rozhodnutí ve věci žádosti o zařazení do evidence žadatelů o NRP;
po shromáždění podkladů je ve věci žádosti o zařazení do evidence osob vhodných vykonávat A, PP, PPPD vydáno krajským úřadem správní rozhodnutí.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Centrum psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje, p.o. (příspěvková organizace kraje), zajišťuje pro Krajský úřad Středočeského kraje odborné přípravy žadatelů)k jejich zařazení do kurzu odborných příprav;
Pracoviště náhradní rodinné péče (NRP) je přestěhováno od 1. ledna 2022 na nové adrese – Křenova 438/7, Praha 6 Veleslavín.
Kurzy obvykle probíhají každý měsíc ve struktuře:
Osvojitelé – 1 kurz maximálně 10 osob (5 párů žadatelů)
Pěstouni – 1 kurz maximálně 10 osob (5 párů žadatelů)
Pěstouni na přechodnou dobu – 1 kurz maximálně 10 osob (5 párů žadatelů)
Druhožadatelé – 1 kurz maximálně 10 osob (5 párů druhožadatelů)
Časová dotace odborných příprav je stanovena u žadatelů o osvojení na 57 hodin, u žadatelů o pěstounskou péči na 57 hodin a u žadatelů o pěstounskou péči na přechodnou dobu na 72 hodin. Krajský úřad stanovil časovou dotaci přípravy druhožadatelů v délce 10 hodin.
Nedílnou součástí odborných příprav je i příprava dětí, které již v rodině žijí. Příprava má dítěti napomoci, s přihlédnutím k jeho věku a rozumové vyspělosti, získat skutečný obraz o přicházejících změnách v rodině v souvislosti s příchodem dítěte. Pomoci mu porozumět nové situaci a jeho nové roli, kterou s příchodem nového člena rodiny obdrží.
Odborné přípravy probíhají individuální a skupinovou formou.
Individuální část přípravy spočívá zejména v sebepoznání žadatelů v oblasti motivace k náhradní rodinné péči, fungování rodinného systému, mapování sociálních kontaktů a očekávání od dítěte svěřeného do péče.
Skupinová část přípravy spočívá zejména v osvojení si znalostí a dovedností v oblasti náhradní rodinné péče a související právní úpravy, vývoje a potřeb dítěte včetně specifických potřeb dítěte v náhradní rodinné péči, práv dítěte včetně práv dítěte v náhradní rodinné péči a práva dítěte na udržování a rozvoj rodinných vazeb, podpory dítěte při uplatňování jeho práva vyjádřit svůj názor a účastnit se rozhodování, která se ho týkají, práva a povinností rodičů dítěte, práv a povinností pěstounů. Jednotlivé části odborných příprav jsou rozděleny do samostatných bloků.
Součástí odborné přípravy je řízená beseda s praktikujícím pěstounským či osvojitelským párem za účelem seznámení s vlastními zkušenostmi pěstounů a osvojitelů, reakcemi blízkých příbuzných a širšího okolí. Řešení citové deprivace dětí z ústavů, touhy poznat biologické rodiče. Seznámení s vlastními zkušenostmi při předávání dítěte do péče rodičů, osvojitelů, dlouhodobých pěstounů, změna vazebné osoby, navykací období.
Součástí přípravy je rovněž setkání se zástupcem zařízení institucionální péče o děti, jejímž cílem je seznámit žadatele s charakteristikami, potřebami a s osobní a rodinnou anamnézou dětí umístěných v institucionální péči, organizací a fungováním zařízení pro výkon ústavní péče (dětské centrum, dětský domov), s prostředím, kde děti žijí, a informovat o specifických úskalích ústavní péče.
Poznatky získané během přípravy jsou reflektovány v závěrečných individuálních pohovorech. Cílem je zejména shrnutí průběhu a výsledku přípravy, zjistit co nejvíce o rozsahu kompetencí jednotlivých žadatelů a jejich připravenosti na přijetí dítěte do rodiny. Zhodnotit rizikové momenty a možná úskalí náhradní rodinné péče pro konkrétní rodinu. Závěrečný pohovor umožňuje hodnotit vývoj postojů a dovedností budoucích náhradních rodičů. Četnost a rozložení přípravy na jednotlivé dny v týdnu jsou upravovány po vyhodnocení a připomínkách žadatelů a následně optimalizovány na určité časové období.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posouzení je zajišťováno zaměstnanci kraje – 2 psychologové pro NRP (psycholog – žadatelé o osvojení, psycholog – žadatelé o PP, PPPD);
Všechny pohovory a jednání s žadateli probíhají za účasti psychologa v budově Krajského úřadu Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5.
Struktura psychologické posouzení (pohovor s žadateli příp. osobami žijícími s žadatelem ve společné domácnosti, písemný psychologický test, závěrečný pohovor).
Využívané techniky a testy:
explorativní rozhovor;
pozorování;
osobnostní dotazník (Cattell 16 PF, MMPI-2);
dotazníky (anamnestický, partnerský, výchovných zkušeností, prožívání);
projektivní techniky.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Kontaktní osoby krajského OSPOD jsou dostupné na webových stránkách krajského úřadu (včetně pracovníků pro NRP).
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Zájemci o zprostředkování náhradní rodinné péče naleznou bližší informace na webových stránkách krajského úřadu nebo na sociálním portále krajského úřadu, kde naleznete sekci s odkazem na děti, pro které je aktuálně vyhledávána rodina.
Sociální portál Jihočeského kraje - informace k NRP, příběhy rodin, medailonky dětí, pro které aktuálně hledáme rodiny, kontakty na pracovníky NRP.
Ve spolupráci s oddělením vnějších vztahů Krajského úřadu JČK, zveřejňujeme odkaz na medailonky dětí, pro které hledáme náhradní rodiny, prostřednictvím facebookového profilu Jihočeského kraje.
Individuální kampaně jsou šancí pro děti, pro které se těžko hledá náhradní rodina. Individuální nábor probíhá formou prezentace anonymizovaného medailonku dítěte na Facebooku. Vyhledávání náhradních rodičů pro konkrétní dítě na sociální síti je postaveno na zajištění bezpečí dítěte pomocí bezpečnostních prvků a je třeba, aby lidé, kteří se náboru účastní, měli dostatek času se po omezenou dobu individuálnímu náboru věnovat.
Při odborném posouzení vycházejí pracovníci pracoviště náhradní rodinné péče Krajského úřadu Jihočeského kraje (dále jen „pracoviště NRP“) jednak z podkladů obsažených ve spisové dokumentaci postoupené OÚ obce s rozšířenou působností, z posouzení psychického a zdravotního stavu zájemců o zprostředkování náhradní rodinné péče (dále jen „zájemci o NRP“) psychologem a lékařem krajského úřadu a z výstupů z kurzu přípravy, které se zájemci o NRP v průběhu posouzení zúčastní, popř. je potřeba doplnit ještě některé další podklady pro rozhodnutí.
Na pracovišti NRP probíhá psychologické posouzení, resp.psychologické vyšetření, po té je spisová dokumentace předána lékaři krajského úřadu. Pak následuje absolvování kurzu přípravy. Na závěr jsou zájemci o NRP opět pozváni na pracoviště NRP, kde jsou psychologem a sociální pracovnicí seznámeni s výsledky odborného posouzení. V případě, že zájemci o NRP vychovávají dítě/děti, týká se jich také psychologické vyšetření a zároveň i část kurzu přípravy. Po odborném posouzení krajský úřad vydá rozhodnutí o zařazení či nezařazení zájemců o NRP do příslušných evidencí (osvojení, pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobu). Kritéria pro posuzování zájemců o pěstounskou péči na přechodnou dobu se liší od kritérií pro posuzování zájemců o osvojení či pěstounskou péči dlouhodobou.
Rychlost vyřizování žádosti o NRP (tzn. od podání žádosti na městském úřadu až po vydání rozhodnutí o zařazení do evidence zájemců o NRP krajským úřadem) záleží jednak na tom, jak rychle zájemci o NRP doloží požadované podklady, jak rychle obecní úřad obce s rozšířenou působností shromáždí údaje, provede sociální šetření a postoupí spisovou dokumentaci na krajský úřad a dále pak na průběhu psychologického, zdravotního posouzení na krajském úřadu a průběhu kurzu přípravy.
Od 1. 7. 2023 je možné podat žádost o zařazení do evidence zájemců o NRP o obě formy na jednom formuláři – jak o pěstounskou péči, tak i o osvojení – bude vydáno pouze jedno rozhodnutí. Zájemci o osvojení jsou pracovníky NRP motivováni i k pěstounské péči dlouhodobé, neboť je evidován větší nárůst počtu dětí nahlašovaných do pěstounské péče než do osvojení, zároveň se pracovníci krajského úřadu snaží řešit situaci nahlašovaných dětí do NRP co nejdříve a najít jim stabilní prostředí v dlouhodobé náhradní rodině. Čekací doba na osvojení je aktuálně kolem 3 let.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Kurzy přípravy pro krajský úřad realizuje subjekt, který vyhraje výběrové řízení. Výběrové řízení je vypsáno vždy na dva roky.
Průběh a realizace jednotlivých kurzů přípravy:
2 lektoři, smíšené skupiny žadatelů o osvojení, PP i PPPD – pěstouni na PPPD mají dle zákona KP o 24 hodin delší (72 hodin – nadstavbová část je domlouvána s účastníky individuálně dle možností lektorů i zájemců); podmínkou pro PPPD je, že jsou ve skupině alespoň 4 žadatelé o PPPD. Příprava fyzických osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny či pěstouny na přechodnou dobu (tzn. základních 48 hodin společných pro všechny formy náhradní rodinné péče) je poskytovatelem realizována formou 2, max. 3 dílčích částí přípravy, kdy každá dílčí část přípravy sestává min. ze 2 po sobě následujících dní, z čehož 2 x 2dny jsou víkendové, tj. sobota a neděle. Příprava fyzických osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny či pěstouny na přechodnou dobu je tak rozložena do celkem 6 dnů po 8 hodinách přípravy každý den, z čehož 4 dny jsou víkendové a 2 hodiny jsou určené pro individuální přípravu žadatelů o náhradní rodinnou péči, tzn. pro každý pár žadatelů nebo pro jednotlivce v případě samožadatelů. Kurzy přípravy probíhají v prezenční formě v Českých Budějovicích, účastníci mohou každý den dojíždět (bez nutnosti přespávání v ČB), kurz přípravy musí absolvovat celý. Nutnost absolvovat přípravné kurzy platí i pro spoluposuzované osoby, což nyní upravuje i novela zákona o SPOD. Lektoři také uskuteční návštěvu doma, provedou pohovor s dětmi žijícími v rodině (dle věku dítěte, odvíjí se od schopností dítěte přijmout a zpracovat informace týkající se problematiky NRP) + účast dětí žijících v rodině na KP (od cca 4 let věku dítěte).
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posuzování žadatelů zajišťují aktuálně 3 psycholožky, které nejsou zaměstnanci krajského úřadu, na pracoviště NRP dojíždějí dle potřeby a dle možností. Diagnostické metody jednotlivých psycholožek jsou individuální, zaleží na osobnostech zájemců o NRP (základem je pozorování a rozhovor) a na dalších okolnostech – domníváme se, že není zcela vhodné zájemcům o NRP přesně sdělovat, jaké konkrétní testy a metody jsou psycholožkami používány, validita výsledků některých použitých metod tkví zejména v tom, že o nich zájemci o NRP nic neví.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Krajský úřad nemá „hotlinku“. Je však možné kontaktovat kohokoli z pracoviště NRP, neboť pracovníci NRP jsou vzájemně zastupitelní a v případě nepřítomnosti jsou přepojeny telefony v rámci pracoviště NRP, popř. info v e-mailu s informací o jejich nepřítomnosti a kontaktem na přítomného kolegu/kolegyni. S jednotlivými zájemci o NRP si pracovníci krajského úřadu v případě zájmu domlouvají individuální konzultaci nebo zájemci mohou využívat Dny otevřených dveří. Dny otevřených dveří se konají na pracovišti NRP ul. Generála Svobody 1986/10, České Budějovice (budova „C“) každé první pondělí v měsíci od 16 hod do 18:30 hod. Jsou vítáni zájemci o NRP, kteří ještě nepodali žádost o NRP na ORP. Stejně tak rádi uvidíme stávající náhradní rodiče s dětmi. Dny otevřených dveří se nekonají v době letních prázdnin, tedy v červenci a v srpnu.
Kontakty na zodpovědné osoby – (adresa úřadu, název odboru, kontaktní osoba a vedoucí pracovník)
Mgr. Edita Ambrozková, tel.: 386 720 642, e-mail: ambrozkova@kraj-jihocesky.cz, sociální pracovnice NRP
Mgr. Gabriela Dobiášová, tel.: 386 720 751, e-mail: dobiasova@kraj-jihocesky.cz, sociální pracovnice NRP
Mgr. Jaroslava Kimmerová, tel.: 386 720 643, e-mail: kimmerova@kraj-jihocesky.cz,sociální pracovnice NRP
Adresa pro doručování písemností:
Krajský úřad Jihočeského kraje
Odbor sociálních věcí
Oddělení sociálně-právní ochrany dětí
U Zimního stadionu 1952/2
Pracoviště: Generála Svobody 1986/10
370 76 České Budějovice
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Jedním z prvních kroků po obdržení žádosti a spisové dokumentace žadatelů je, že posoudíme spis, zda obsahuje všechny zákonem stanovené údaje. Pak je předán lékařce k posouzení zdravotního stavu žadatelů a je domluveno první setkání žadatelů, kterým jsou sděleny obecné informace a postup správního řízení v oblasti jejich žádosti. Žadatelé dále pokračují v psychologickém vyšetření a přípravě dětí žijících v rodině. Paní psycholožka si též domlouvá další setkání a zpravidla sdělí též termíny přípravy k přijetí dítěte do rodiny. Odborné posouzení je ukončeno informováním žadatelů o vydání rozhodnutí.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravné kurzy v Plzeňském kraji zajišťuje příspěvková organizace kraje, a to Centrum sociálních služeb Domažlice – Rodinná poradna v Domažlicích. Na přípravě participují externí pracovníci z řad psychologů, lékařů a sociálních pracovníků. Příprava je v rozsahu zákonem dané základní časové dotace 48 hodin, probíhá ve třech víkendech. Vzhledem k počtu žádostí je příprava organizovaná 4x do roka a je společná jak pro adoptivní žadatele, tak pro žadatele o PP a PPPD. Nadstavba žadatelů o PPPD je zajišťována v odpoledních hodinách, součástí této přípravy je i kurz první pomoci, který zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posuzování provádí psycholog, který je zaměstnancem kraje. První konzultace probíhá před přípravným kurzem a je zaměřena na zjišťování anamnestických dat, jsou používány klinické metody – rozhovor, pozorování.
Druhé setkání je většinou až po přípravném kurzu nebo v jeho průběhu a je zaměřeno diagnosticky. Jsou používány standardizované testy doporučené MPSV, a to jak dotazníkové metody, tak projektivní. Většinou je to formou párového setkání, je ale využíváno i skupinové zadávání technik. Výběr formy vyšetření je velmi individuální.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Na Krajském úřadě Plzeňského kraje se vám budou věnovat pracovníci oddělení ochrany práv dětí a rodinné politiky odboru sociálních věcí:
PhDr. Roman Mašek - vedoucí oddělení ochrany práv dětí a rodinné politiky, tel.: 377 195 586
Mgr. Božena Horníková – psycholog, tel.: 377 195 160
Mgr. Iva Salfická – sociální pracovnice, tel.: 377 195 175
Mgr. Dagmar Plačková – sociální pracovnice, tel.: 377 195 168
PhDr. Soňa Hanzlíková – sociální pracovnice, tel.: 377 195 435
Mgr. Jiřina Rupertová – sociální pracovnice, tel.: 377 195 191
Kontakty na zodpovědné osoby – (adresa úřadu, název odboru, kontaktní osoba a vedoucí pracovník)
Krajský úřad Plzeňského kraje
Odbor sociálních věcí
Škroupova 18
301 00 Plzeň
Vedoucí odboru sociálních věcí: Mgr. Filip Zapletal
Plzeňský kraj má k dispozici speciální webové stránky, které najdete na adrese: https://rodina.plzensky-kraj.cz.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po doručení žádosti je žadatelům zaslán informativní dopis, ve kterém jsou žadatelé vyrozuměni o tom, že byla krajskému úřadu doručena jejich žádost, jsou v něm informováni o postupu krajského úřadu, o procesu odborného posouzení o jeho lhůtách a v případě potřeby jsou vyzváni k doplnění podkladů. Standardně nejprve probíhá setkání s posuzujícím psychologem a na základě tohoto setkání jsou žadatelé vřazeni do přípravy k přijetí dítěte do rodiny.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravy k přijetí dítěte do rodiny realizuje přímo krajský úřad ve svých prostorách. V závislosti na počtu přijatých žádostí se nejčastěji koná v průběhu roku 7-8 příprav. Přípravy probíhají odděleně pro osvojitele a dlouhodobé pěstouny (5 dní) a pěstouny na přechodnou dobu (9 dní). Přípravy probíhají ve všední dny i o víkendech, vždy po celý den (nejčastěji od 9.00 – 18.00, včetně polední pauzy).
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posuzování zajišťují psychologové krajského úřadu na pracovišti úřadu. Posouzení vždy probíhá individuální formou a standardně má tyto fáze:
úvodní rozhovor s psychologem a vyšetření pomocí standardizovaných testových metod (psycholog disponuje baterií standardizovaných testů, ze které zadává jednotlivé testy žadatelům dle posouzení konkrétního případu)
příprava k přijetí dítěte do rodiny (ze které mohou vzejít další doporučení pro posuzujícího psychologa)
příprava dětí žijících v rodině žadatelů (probíhá individuální formou)
konzultace s posuzujícím psychologem po přípravě (počet konzultací může být různý v závislosti na zjištěných skutečnostech) a ukončení psychologického posouzení
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Mgr. Markéta Davidová (tel.: 475 657 976) – ORP: Děčín, Varnsdorf, Rumburk, Ústí nad Labem, Žatec, Podbořany
Mgr. Iva Dvořáková (tel.: 475 657 474) – ORP: Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem, Kadaň, Chomutov
Mgr. Lenka Maczáková (tel.: 475 657 376) – ORP: Bílina, Teplice, Most, Litvínov, Louny
Další informace (např. mýty, omyly, zkušenosti, atp.)
Hledáme náhradní rodiny pro děti s převážně těmito charakteristikami: sourozenecké skupiny, děti drogově závislých rodičů, děti romského etnika, děti smíšeného etnika, děti předškolního a školního věku.
Do náhradních rodin předáváme děti z porodnice, od pěstounů na přechodnou dobu, ze zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a z ústavních zařízení.
Při zprostředkování náhradní rodinné péče úzce spolupracujeme s ostatními krajskými úřady v České republice.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Standardní proces týkající se zařazení žadatelů o pěstounskou péči nebo o osvojení do evidence je následující:
Na základě individuálního posouzení žádosti žadatelů krajskými pracovníky náhradní rodinné péče se může pořadí jednotlivých kroků tohoto procesu lišit.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravné kurzy žadatelů o pěstounskou péči nebo osvojení v rozsahu 48 hodin zajišťuje nezisková organizace, která vyhraje výběrové řízení v daném roce. Přípravy žadatelů o pěstounskou péči nebo osvojení probíhají společně až 5x do roka podle počtu žádostí. Krajský úřad Královéhradeckého kraje může také přes tuto neziskovou organizaci zajistit až 3 individuální zkrácené přípravy pro žadatele, kteří v minulosti přípravami prošli, ale nesplňují podmínky 48 hodin příprav. Přípravné kurzy probíhají v termínech po domluvě s žadateli a dle časových možností dané neziskové organizace, která přípravy pořádá.
Jak probíhá psychologické posuzování?
V Královéhradeckém kraji psychologické posouzení zajišťují psychologové, kteří jsou zaměstnanci Krajského úřadu. Konkrétně na našem Krajském úřadě nejprve jeden den (půl den) probíhá skupinové písemné testování žadatelů, na které předem obdrží pozvánku s bližšími informacemi. Konkrétní diagnostické metody používané při testování nemůžeme zveřejnit kvůli možnému zneužití této informace. Po písemné části (po ukončení přípravy) jsou žadatelé zvaní na psychologické individuální konzultace. Jejich počet a průběh závisí na zvážení psychologa, mohou probíhat jak s každým žadatelem zvlášť, tak i pro oba žadatele dohromady. Pokud jsou v rodině nezletilé děti, je třeba minimálně jednu konzultaci věnovat i jim, průběh závisí na věku a zralosti dítěte (děti školního věku zpravidla zvládnou po úvodní adaptaci i samostatné vyšetření). Pokud v rodině žijí již zletilé děti a psycholog zváží, že je třeba, aby se konzultace zúčastnily, jsou také pozvány. Po proběhnutí psychologického posuzování jsou žadatelé seznámeni s jeho výsledkem.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Mgr. Radka Šuplerová, 495 817 347, 727 811 787, e-mail: rsuplerova@kr-kralovehradecky.cz; NRP, evidence pěstounů na přechodnou dobu
Mgr. Lada Vrbicová, 495 817 578, 721 979 681, e-mail: lvrbicova@kr-kralovehradecky.cz; NRP, evidence pěstounů
Mgr. Hana Malá, 495 817 560, 725 576 823, e-mail: hmala@kr-kralovehradecky.cz; NRP, evidence dětí
Mgr. Viková Iveta, 495 817 358, 607 006 563,e- mail: ivvikova@kr-kralovehradecky.cz NRP, evidence osvojitelů
Mgr. Zeinerová Veronika, 07 053 204, e-mail: verzeinerova@kr-kralovehradecky.cz, psycholožka
Mgr. Ilona Krejčová, 607 029 833, e-mail: ikrejcova@kr-kralovehradecky.cz, psycholožka
Další informace (např. mýty, omyly, zkušenosti, atp.)
Za poslední tři roky Královéhradecký kraj zaznamenává:
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po přijetí žádosti na Krajský úřad je spis přidělen konkrétní sociální pracovnici v závislosti na požadované formě NRP.
Spis je prostudován a jsou vyhodnocena zjevná rizika – zdravotní stav, věk žadatele, sociální zázemí žadatele, připravenost rodinného systému na NRP, motivace žadatele, bezúhonnost žadatele.
Pokud existují rizika v oblasti zdravotního stavu, předává Krajský úřad spis ke konzultaci posuzujícímu lékaři.
V případě jiných, dalších zjevných rizik je přizván psycholog dané formy NRP a proběhne schůzka s žadatelem na Krajském úřadě nebo šetření v jeho domácnosti.
V případě nekompletního spisu je OSPOD žádán o doplnění.
Při existenci závažných rizik může dojít již v této fázi k zamítnutí žádosti ze strany Krajského úřadu.
Pokud je spis v pořádku bez zjevných rizik na straně žadatelů, sociální pracovnice Krajského úřadu:
předává emailem či telefonicky žadateli informaci o obdržení žádosti a vysvětluje další postup – termíny a rozsah přípravy, psychologických testů, odpovídá na dotazy žadatele. Zájemcům je vždy nabídnuta možnost schůzky na Krajském úřadu.
pracovnice pro danou formu NRP uvědomí sociálního pracovníka spolupracující Poradny pro rodinu Pk, která zajišťuje odbornou přípravu a sociální pracovník přijede udělat výpis ze spisu zájemců, který je potřebný pro posuzující psychology
zve žadatele na psychologické testy a konzultaci s posuzujícím psychologem
zve žadatele na odbornou přípravu.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Odbornou přípravu budoucích osvojitelů a pěstounů zajišťuje Poradna pro rodinu Pardubického kraje. Kurzy probíhají v budově Mozartova Gymnázia Pardubice, kde sídlí Poradna pro rodinu Pk. Příprava na jednotlivé formy probíhá odděleně. I během realizace příprav může žadatel změnit zvolenou formu NRP. Termín přípravy k dané formě NRP je vypsán v okamžiku, kdy se naplní kapacita skupiny. Může se proto stát, že někteří žadatelé budou čekat na začátek přípravy déle než jiní. Vždy jsou o této skutečnosti informování a kdykoli sami mohou o informaci požádat.
Příprava k NRP:
Adopce:
Celkový počet hodin skupinové přípravy společně s individuální přípravou (návštěva v rodině, konzultace v poradně, závěrečný rozhovor po přípravě) překračuje požadavek celkové přípravy v rozsahu 48 hodin.
Skupinová práce v 6ti dnech během jednoho měsíce, 3 + 3 po sobě jdoucí pracovní dny, od 9:00 do cca 17:30 hodin
velikost skupiny: max.7-8 párů
2-3x ročně, v závislosti na počtu žadatelů a množství dětí vhodných do osvojení
Příprava probíhá pouze v pracovní dny.
Pěstounská péče a Pěstounská péče na přechodnou dobu:
Celkový počet hodin skupinové přípravy společně s individuální přípravou (návštěva v rodině, konzultace v poradně, závěrečný rozhovor po přípravě) překračuje požadavek přípravy v rozsahu minimálně 48 hodin, u PPPD minimálně 72 hodin.
Skupinová příprava PP je koncipována do 8 dnů během cca dvou měsíců rozdělených do tří bloků (3 + 3 + 2 po sobě jdoucí pracovní dny od 8:30 do cca 18:00 hodin). Aktuálně je skupinová příprava nastavena v rozsahu cca 60 výukových hodin
velikost skupiny: max. 7-8 párů
2-3x ročně, v závislosti na počtu žadatelů
u PPPD probíhá příprava dle počtu žadatelů, v roce 2019 se konala po 2 letech
Témata přípravy:
Právní aspekty pěstounské péče, současný stav náhradní rodinné péče v Pardubickém kraji, cesta žadatelů, cesta dětí
Vývojová psychologie, charakteristika dětí v náhradní rodinné péči, syndrom CAN
Sourozenecké konstelace
Neuropsychický vývoj a zdravotní problémy dětí z pohledu pediatra, první pomoc
Vznik, vývoj a druhy citových vazeb
Dítě v náhradní rodině z pohledu pedopsychiatra
Etnická otázka
Vysvětlení procesu zprostředkování náhradní rodinné péče, finanční podpora pěstounské péče, spolupráce OSPOD a pěstounů, specifika soudního řízení
Uzavírání dohod o doprovázení, kontakt s biologickou rodinou
Návštěva dětského domova, návštěvy pěstounských rodin
PPPD – kurz první pomoci, práce s rodinnou historií dítěte
Příprava probíhá pouze v pracovní dny.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Adopce – Psychologické posuzování probíhá v Poradně pro rodinu Pk, posuzující psychologové jsou zaměstnanci Poradny pro Pk. Zájemci o osvojení jsou pozváni v prvním kroku na testy, dále následuje pohovor s psychologem a přípravný kurz. Pokud jsou v rodině děti, součástí je i posouzení připravenosti dětí a rodinného systému. Psycholog následně vypracuje komplexní zprávu z psychologického posouzení žadatelů o osvojení a jejich rodinného systému, kterou následně předává zpět na KÚ.
Pěstounská péče – psychologické posouzení je také zajišťováno psychology Poradny pro rodinu Pk. Nejprve proběhne návštěva pracovnice Krajského úřadu Pk a psycholožky zodpovědné za skupinovou přípravu v domácnosti zájemce, poté jsou zájemci pozváni na testovou část psychologického posouzení a poté následuje pohovor s psychologem a skupinová příprava. Další postup je totožný s postupem popsaným výše.
Pěstounská péče na přechodnou dobu – psychologické posouzení probíhá ve stejném sledu, jak je uvedeno u osvojení. Pouze po absolvování přípravného kurzu je uskutečněna návštěva v rodině žadatelů, kde dochází ke zhodnocení dosavadních kroků. V případě, že jsou v rodině děti a to jak nezletilé tak i zletilé je dále pokračováno v posouzení rodinného systému a dětí v rodině s částečnou přípravou dětí se zaměřením na PPPD.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Osvojení:
Bc. Barbora Smejkalová, Dis, telefon 466 026 144, email barbora.smejkalova@pardubickykraj.cz
Pěstounská péče:
Mgr. Eva Řezníčková, telefon 466 026 433, email: eva.reznickova@pardubickykraj.cz
Pěstounská péče na přechodnou dobu:
Bc. Petra Bílá, telefon 466 026 157, email: petra.bila@pardubickykraj.cz
Kraj má dále k dispozici webové stránky www.krajprorodinu.cz, který by měl být do budoucna využíván i pro potřeby náhradní rodinné péče, kde budou vkládány aktuality týkající se rodiny a dětí včetně části zaměřené na činnost OSPOD a NRP.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po doručení žádosti se spisovou dokumentací žadatele o zařazení do některé z forem evidence NRP tuto přebírá podle formy jedna ze tří sociálních pracovnic krajského OSPOD, pracoviště NRP (1.-A,2.-PP, 3.- PPPD). Tato sociální pracovnice žádost zaeviduje do krajské evidence – Excel tabulky, kde se evidují všechny žádosti v této struktuře: 1. aktivní žádosti (A+PP), 2. rozšířené žádosti, 3. žádosti o PPPD, 4. zprostředkované žádosti, 5. žádosti v odvolání, 6. archivní žádosti – vyřazené.
Sociální pracovnice provede kontrolu žádosti žadatelů a jejich spisu, zda-li veškeré obsažené dokumenty naplňují požadavky stanovené krajem (vždy aktuálně v metodickém doporučení obsaženém v zápisu z porady kraje s pověřenými obcemi – nyní platná verze z 06/2016). Chybí-li nějaké dokumenty či údaje, vyzve telefonicky, mailem nebo písemným přípisem příslušnou sociální pracovnici OSPOD pověřené obce k dodání těchto dokumentů obratem či v přiměřené lhůtě.
Vedoucí oddělení na výzvu sociální pracovnice přidělí žádost jedné ze dvou psycholožek pracoviště. Psycholožka spolu s příslušnou sociální pracovnicí najdou nejbližší společný volný termín, na který bude žadatel pozván na první setkání. Žadatelům je zaslána pozvánka k prvnímu setkání na doručenku. Doba čekání žadatele na první setkání na krajském úřadě se liší podle aktuálního pracovního vytížení psycholožky a sociální pracovnice – obvykle se snažíme pozvat žadatele do 30-60 dní od doručení žádosti o zařazení krajskému úřadu.
Celý proces odborného posouzení ve všech třech částech sociální – zdravotní – psychologické je na našem pracovišti ve znamení velmi úzké spolupráce všech tří subjektů – sociální pracovnice – posudkového lékaře – psycholožky.
První setkání se obvykle dělí na samostatné setkání žadatelů se sociální pracovnicí a následné sezení s psycholožkou pracoviště. Trvá průměrně 4-5 hodin, na což jsou žadatelé předem v pozvánce upozorněni.
Pakliže ze spisové dokumentace žadatelů vyplývají již na samém počátku jakákoli rizika či kontraindikace pro jejich zařazení do evidence, probíhá obvykle první setkání se žadateli společně se sociální pracovnicí i psycholožkou, kde se snažíme vysvětlit, v čem vnímáme ona rizika a proč nedoporučujeme pokračování v procesu zařazení. Někdy (jsou-li rizika zejména v psychologické rovině) je první setkání zahájeno setkáním s psycholožkou. Pokud žadatelé nereflektují na doporučení, aby žádost přerušili nebo vzali zpět a trvají na pokračování procesu zařazení, tak pak následuje první setkání se sociální pracovnicí.
Zdravotní posouzení provádí pro KÚ OK na základě DPČ dva externí posudkoví lékaři. Sociální pracovnice nakopíruje ze spisu žadatelů veškeré údaje o jejich zdravotním stavu – tzn. zdravotní část formuláře žádosti + zdravotní zprávy specialistů, jsou-li žadatelé v jejich péči. Pokud chybí tyto zprávy a posudky ve spisové dokumentaci žadatelů, jsou vyzváni v průběhu prvního setkání se sociální pracovnicí, aby tyto zprávy lékařů – specialistů obratem na KÚ OK do spisu dodali. Po úspěšné kompletaci informací a dokumentů o zdravotním stavu žadatelů jsou tyto předány osobně příslušnému posudkovému lékaři. Je-li zdravotní stav žadatelů komplikovaný, nebo zdá-li se posudkovému lékaři, že informace dodané ze spisové dokumentace mu neumožní komplexně posoudit zdravotní stav žadatelů, má posudkový lékař možnost vyžádat si u praktického lékaře žadatele přes sociální pracovnici kompletní zdravotní dokumentaci žadatele. Žadatel je zkontaktován sociální pracovnicí s výzvou, aby se dostavil podepsat souhlas se zapůjčením své zdravotní dokumentace, a tento souhlas je zaslán jeho praktickému lékaři. Po doručení zdravotní dokumentace na náš úřad (ve speciálním režimu, aby bylo zabráněno otevření obálky kvůli zachování soukromí žadatele), je kompletní zdravotní dokumentace předána osobně posudkovému lékaři, který si ji vyžádal. Po provedení zdravotního posouzení je sociální pracovnicí zdravotní dokumentace vrácena poštou praktickému lékaři žadatele. Zdravotní posouzení trvá dle komplikovanosti zdravotního stavu žadatele a dle efektivity případné spolupráce s jeho praktickým lékařem od několika dnů až po 60 dnů, někdy bohužel i déle.
Pokud již ze spisové dokumentace žadatelů vyplývají jejich zdravotní komplikace, které s největší pravděpodobností budou mít dopad na jejich zařazení do evidence, je buď sociálním pracovníkem, nebo psychologem žadatel na toto upozorněn a není s ním zatím domlouván termín druhého psychologického sezení – aby se žadatelé zbytečně nezatěžovali psychodiagnostikou. V okamžiku, kdy je nám posudkovým lékařem doručen posudek o zdravotním stavu žadatele, který opravdu nedoporučuje zařazení žadatele do evidence, je žadatel zkontaktován sociální pracovnicí telefonicky a vyzván, aby se dostavil ke konzultaci ohledně zdravotního stavu. K této konzultaci se snažíme přizvat i posudkového lékaře tak, aby sám vysvětlil žadateli, v čem spatřuje rizika a důvody pro zamítnutí. Někdy stačí vysvětlit žadateli výsledky zdravotního posouzení telefonicky a ten se již ani nedostavuje – je mu mailem zaslán formulář zpětvzetí / přerušení žádosti, který vyplní a odešle poštou zpět, tím je řízení o zařazení zastaveno nebo přerušeno (je-li momentálně nepříznivý zdravotní stav žadatele výhledově léčitelný, operabilní či jinak stabilizovatelný).
Pakliže i přes zdravotní komplikace posudkový lékař neshledá důvod pro nezařazení žadatele do evidence a jeho posudek je doporučující, pak se příslušná psycholožka telefonicky zkontaktuje se žadatelem a domluví termín druhého setkání psychologického posouzení.
Do přípravy na přijetí dítěte jsou zařazováni pouze žadatelé, kteří obdrželi doporučující stanovisko posudkového lékaře k jejich zařazení do evidence.
Na termínu druhého setkání psychologického posouzení se psycholožka zpravidla domlouvá na konci prvního sezení. Termíny dalších sezení, návštěv v rodině či vyšetření rodinného systému – psychologické posouzení dětí žadatelů je domlouváno se žadateli dle jejich možností i časových možností posuzující psycholožky. Psychologická část odborného posouzení (bez přípravy) trvá zpravidla 3 měsíce. S přípravou a závěrečným setkáním celkem 6-12 měsíců. Někdy i déle – je to individuální – jsou-li jakákoliv rizika, která u žadatelů vnímáme, pracujeme s nimi déle a podrobněji. Rozhovory se žadateli i administrace psychodiagnostických metod probíhá společně v páru žadatelů. V indikovaných případech je rozhovor veden s každým ze žadatelského páru zvlášť. Skupinová administrace psychodiagnostických metod se na našem pracovišti neprovádí.
Po ukončení zpravidla komplexní psychodiagnostiky, posouzení rodinného systému i po doporučujícím zdravotním posouzení je žadatel zařazen do odborné přípravy. Někdy je do přípravy zařazen i žadatel, u kterého stále psychologické posouzení probíhá a je dokončeno až po přípravě. Snažíme se ale, aby to bylo výjimkou.
Pokud se objeví v průběhu psychologického posouzení natolik významná rizika, pro která psycholožka nedoporučuje zařazení žadatelů do evidence a tudíž je zbytečné, aby nastupovali do přípravy, je obvykle se žadateli toto konzultováno a jsou vedeni k tomu, aby svou žádost vzali zpět, nebo přerušili. Odmítají-li však žadatelé vzít svou žádost zpět/ přerušit ji, pak je vyhotovována tzv. Průběžná zpráva z psychologického posouzení (tzv. Závěrečná zpráva z psychologického posouzení se vyhotovuje až po absolvování přípravy a kompletním ukončení psychologické části odborného posouzení), která je předána sociální pracovnici. Ta písemně vyzve žadatele k seznámení se spisovou dokumentací. Pokud ani během tohoto setkání žadatelé nevezmou žádost zpět, vydává sociální pracovnice rozhodnutí o zamítnutí žádosti. Zpravidla se žadatelé proti tomuto rozhodnutí odvolávají k MPSV.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravu na přijetí dítěte zajišťuje pro Olomoucký kraj příspěvková organizace Středisko sociální prevence. Tato organizace disponuje lektory s výcvikem PRIDE, proto jsou přípravy vedeny tímto způsobem a pod licencí PRIDE. V každé skupině je maximálně 16 žadatelů. Příprava je rozvržena zpravidla na 3-4 měsíce, 9 teoretických setkání se koná ve všední den odpoledne, 3 návštěvy v rodině probíhají o víkendech. Po ukončení přípravy (či navazující přípravy u žadatelů o PPPD) je posuzujícímu psychologovi dodána Závěrečná zpráva z přípravy PRIDE žadatelů a její výstupy slouží jako jeden z podkladů pro zpracování Závěrečné zprávy z odborného psychologického posouzení žadatelů o NRP, ve které jsou shrnuty výsledky celého procesu posouzení a práce se žadateli. S lektory přípravy se posuzující psycholožky scházejí před zahájením přípravy (předání informací o žadatelích, konkrétní zakázka směřující k lektorům na zaměření se na určitou problematiku u toho kterého žadatele) a po ukončení přípravy (zpětná vazba lektorů na žadatele).
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posouzení žadatelů o NRP je prováděno 2 kmenovými psychology –zaměstnanci OSPOD KÚ OK, kteří při své práci úzce spolupracují se 3 sociálními pracovníky pracoviště NRP OSPOD KÚ OK i dvěma externími posudkovými lékaři. Nyní máme posilu ½ úvazku psychologa a ½ + ½ úvazku sociálního pracovníka v rámci projektu MPSV.
Prvnímu sezení předchází podrobné prostudování všech dostupných informací o žadatelích z jejich spisové dokumentace zaslané OSPOD pověřené obce dle místa bydliště žadatelů. V případě, že některá informace chybí (např. zpráva o vyšetření dítěte žadatelů v PPP, zpráva psychologa/ psychiatra, byl-li či je-li žadatel v jejich péči, zpráva z MŠ při nízkém věku dětí žadatelů či ze ZŠ při problematickém vzdělávání dítěte atd.), dožádáme si ji zpravidla telefonicky po příslušném OSPOD ještě před prvním setkáním se žadateli, případně vyzveme žadatele během prvního či během některého dalšího setkání, aby příslušné dokumenty dodal sám.
Délka odborného psychologického posouzení žadatelů o NRP se liší podle „náročnosti“ klientů či komplikovanosti jejich rodinného systému. Může se pohybovat včetně přípravy od 5-6 měsíců až po rok či déle. Záleží také na tom, kolikrát do roka otevíráme přípravu na přijetí dítěte.
Jde-li o bezdětné žadatele o osvojení, u kterých se nejeví žádné komplikace, setkáváme se zpravidla třikrát – dvakrát psychodiagnosticky a potřetí po ukončení přípravy, kdy reflektujeme výsledky odborného posouzení a přípravu.
U žadatelů s dětmi jsou psychodiagnostická sezení obvykle tři až čtyři, dále se provádí tzv. posouzení rodinného systému žadatelů – jde o psychologické posouzení jejich dětí, které na našem pracovišti provádíme u dětí od 4 do 18 let (mladší děti vidíme zpravidla při návštěvě v rodině, nebo si vyžádáme/objednáme jejich psychologické posouzení u příspěvkové organizace kraje – u psycholožky kojeneckého ústavu, která pracuje i s malými dětmi 0-4 roky). Po přípravě pak následuje závěrečné reflektivní setkání – hovoříme o výsledcích posouzení žadatelů, jejich dětí i o přípravě.
Struktura odborného psychologického posouzení žadatelů o NRP se liší dle posuzující psycholožky. Každá má svůj obvyklý postup, tempo i metody. Dle Metodického doporučení MPSV č. 8/2009 se obligatorně zaměřujeme na několik klíčových oblastí: osobnost žadatelů, jejich dlouhodobý i aktuální psychický stav, jejich výchovné zkušenosti a schopnosti, stabilitu partnerského vztahu a kvalitu rodinného prostředí. Dále zjišťujeme jejich motivaci i celkové nastavení na přijetí dítěte, jejich nároky a očekávání.
Metodami psychodiagnostické práce je polostrukturovaný rozhovor a administrace testové baterie. Za důležité považujeme i pozorování rodinné interakce v domácím prostředí, které provádíme při návštěvě v rodině (ty jsou realizovány zpravidla pouze u žadatelů s dětmi). Významnou roli hrají i informace ze spisu žadatelů – mnohdy požadujeme po OSPOD žadatelů i celé spisy OM, je-li nebo bylo-li s rodinou dříve sociálně pracováno (rozvody, dohled, výchovné potíže s dítětem v rodině apod.) Všechny tyto informace napomáhají vytvořit plastičtější obraz žadatelů samotných a života jejich rodiny. Dle naší zkušenosti je snaha žadatelů vykreslovat se v lepším světle či nedostatečná sebereflexe potíží v jejich rodinném systému velká. Informace ze spisu OM či jiných odborných zpráv (PPP, MŠ, ZŠ, DÚ apod.) pak mohou sloužit pro další rozhovor se žadateli, ve kterém se pak více obnažují jejich potíže a možná rizika.
Objeví-li se během odborného posouzení jakékoliv indikace pro patologii v osobnosti žadatele či jeho chování nebo prožívání vykazuje známky abnormality, vyžádáme si po žadateli absolvování klinického psychologického a někdy i psychiatrického vyšetření, které si žadatel zajistí sám na své náklady. Pokud zdravotní pojišťovna žadatele má s tímto problém, je klinicko-psychologické či psychiatrické vyšetření žadatele objednání přímo krajem a krajem hrazeno (každý rok nárokujeme určitou částku do našeho rozpočtu k pokrytí těchto případných výdajů).
Ve většině případů je psychodiagnostická část odborného posouzení jak u žadatelů, tak u jejich dětí dokončena před nástupem do přípravy. Pakliže se během posouzení objeví jakékoliv kontraindikace pro zařazení žadatelů do evidence – u nich či jejich dětí – nejsou již navrhováni do přípravy a je s nimi hovořeno tak, aby svou žádost přerušili, jde-li o kontraindikaci odstranitelnou během času či nějakou nápravou, nebo vzali svou žádost zpět, je-li kontraindikace natolik závažná, že ani čas či další změna by nevedla k nápravě.
Přípravu na přijetí dítěte zajišťuje pro Olomoucký kraj příspěvková organizace Středisko sociální prevence. Tato organizace disponuje lektory s výcvikem PRIDE, proto jsou přípravy vedeny tímto způsobem a pod licencí PRIDE. V každé skupině je maximálně 16 žadatelů. Příprava je rozvržena zpravidla na 3-4 měsíce. Po ukončení přípravy (či navazující přípravy u žadatelů o PPPD) je posuzujícímu psychologovi dodána Závěrečná zpráva z přípravy PRIDE žadatelů a její výstupy slouží jako jeden z podkladů pro zpracování Závěrečné zprávy z odborného psychologického posouzení žadatelů o NRP, ve které jsou shrnuty výsledky celého procesu posouzení a práce se žadateli. S lektory přípravy se posuzující psycholožky scházejí před zahájením přípravy (předání informací o žadatelích, konkrétní zakázka směřující k lektorům na zaměření se na určitou problematiku u toho kterého žadatele) a po ukončení přípravy (zpětná vazba lektorů na žadatele).
Během závěrečného setkání žadatelů s posuzující psycholožkou se tito seznámí se zněním vyhotovené Závěrečné zprávy z odborného psychologického posouzení žadatelů o NRP, dále společně reflektujeme přípravu a hovoříme o všech rizikových či jiných skutečnostech, které během posouzení či přípravy vyplynuly.
KÚ OK provádí dále i odborné psychologické posouzení žadatelů o tzv. hostitelskou péči na vyžádání OSPOD dítěte, u kterého má být HP realizována, pakliže jsou budoucí hostitelé z Olomouckého kraje. Odborné psychologické posouzení není tak zevrubné, se zájemci o HP se hovoří zejména o jejich motivaci, snímá se jejich osobní a rodinná anamnéza, mapují se výchovné zkušenosti a postoje. Z psychodiagnostických metod se používají ty základní, zaměřené na osobnost a případnou patologii. Pokud jsou v rodině budoucích hostitelů i nezletilé děti, provede se orientační psychologické posouzení i u nich. Počet sezení 1-3. U některých hostitelů je závěrem doporučováno, aby absolvovali odbornou přípravu, u některých tento požadavek nevznášíme (zejména u příbuzenské HP).
Psychologické posouzení tzv. příbuzenské pěstounské péče se na pracovišti NRP OSPOD KÚ OK neprovádí. Posouzení rodinných příslušníků dětí, u kterých je navrhována příbuzenská PP provádí v našem kraji psychologové Střediska sociální prevence – tzv. rodinných poraden – přímo na vyžádání soudu či na základě objednávky OSPOD obcí s rozšířenou působností.
Nemáme ani uzavřené žádné dohody o doprovázení pěstounů či přechodných pěstounů. Tuto službu vykonávají jiné pověřené organizace v kraji.
Dále provádíme aktualizační rozhovory a někdy i psychologické přešetření u žadatelů po přerušení procesu zprostředkování či po rozšíření jejich žádosti. Pravidelné aktualizace se dále provádí cca po dvou letech i u žadatelů dlouho zařazených v evidenci – zejména osvojitelů. Dlouhodobě totiž v našem kraji převažuje počet žádostí o osvojení nad počtem dětí pro osvojení určených. Někteří žadatelé (a to zejména tzv. druhožadatelé, kteří již mají v péči dítě či děti vlastní či osvojené) čekají na osvojení dalšího dítěte i řadu let.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Kontakty na pracovníky lze dohledat na webových stránkách úřadu.
Další informace (např. mýty, omyly, zkušenosti, atp.)
Více na webových stránkách www.rodinajeok.cz.
Na žádost Moravskoslezského kraje uvádíme pouze odkaz na webové stránky. Zde najdete veškeré aktuální informace.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po obdržení žádosti od ORP kontaktujeme zájemce o náhradní rodinnou péči písemně se sdělením, že jsme obdrželi žádost s podklady a informujeme je o nejbližších krocích. Prvním krokem je pozvánka na úvodní setkání zájemců o náhradní rodinnou péči, které realizujeme skupinově na krajském úřadu. Cílem je seznámit zájemce s problematikou náhradní rodinné péče v návaznosti na platnou legislativu, postupem v rámci odborného posouzení jejich žádosti a aktuální situací při zprostředkování náhradní rodinné péče ve Zlínském kraji. Po tomto setkání následuje pozvánka na psychologickou diagnostiku, poté se vyhodnocuje zařazení zájemců na odbornou přípravu.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Odborné přípravy zajišťuje ve Zlínském kraji příspěvková organizace kraje. Příprava se skládá ze 4 skupinových jednodenních setkání, jednoho víkendového pobytu a individuálních konzultací lektorů přípravy v domácnostech účastníků. Jednodenní setkání jsou v rozsahu cca 8 hodin. V průběhu jednoho roku proběhnou cca 3 kurzy.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posouzení zajišťují dvě psycholožky specializované na oblast náhradní rodinné péče, které jsou zaměstnankyně krajského úřadu. Skládá se ze skupinové psychodiagnostiky (administrace testů) a navazujících osobních psychologických pohovorů. Množství osobních psychologických pohovorů a volba psychologických metod je individuální na základě uvážení psychologa. V případě, že s žadateli žijí ve společné domácnosti nezletilé děti, jsou zahrnuty do posuzování (psychologické vyšetření dětí probíhá individuálně s ohledem na věk a charakteristiky dětí – u menších dětí převážně formou hry). Všechny části psychologického posouzení se realizují na pracovišti pro náhradní rodinnou péči krajského úřadu, po předchozí domluvě.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Bc. Helena Jurásková, tel.:577 043 321, e-mail: helena.juraskova@kr-zlinsky.cz
Další informace (např. mýty, omyly, zkušenosti, atp.)
Na webových stránkách Zlínského kraje máme uveřejněn materiál „Mýty a fakta o pěstounské péči“, ve kterém jsou zveřejněny nejčastější mýty, se kterými se v rámci praxe setkáváme.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Liberecký kraj přistupuje ke každé žádosti velmi individuálně a proces odborného posouzení je nastavován rovněž individuálně. Po přijetí žádosti na krajský úřad jsou žadatelé vždy zváni k úvodnímu jednání, kde se seznámí se svou klíčovou sociální pracovnicí a psycholožkou. V rámci úvodního jednání se s žadateli domlouváme na dalších termínech psychologického posouzení a následném postupu ve věci jejich žádosti. Psychologické posouzení nám zajišťuje paní psycholožka z našeho úřadu a částečně externí psycholožka v případě potřeby. Psychologické posouzení z větší části zpravidla probíhá před zařazením do přípravy, v odůvodněných případech tomu však může být i jinak a následně je vždy dokončováno po přípravě. Rozsah a obsah testových metod je volen opět individuálně, konkrétní testové metody nezveřejňujeme.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravu k přijetí dítěte nám zajišťuje Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Liberci. Postup jejich spolupráce s žadateli je aktualizován na jejich internetových stránkách.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) – pro základní informace?
Seznam kontaktních osob našeho úřadu pro agendu NRP je aktualizován na stránkách krajského úřadu, stejně jako kontakty na vedoucí pracovníky našich jednotlivých ORP.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po obdržení žádosti absolvují žadatelé na Krajském úřadě Jihomoravského kraje, odboru sociálních věcí (dále jen „KrÚ JMK“) vstupní pohovor. Jestliže se během něj neobjeví žádné závažné kontraindikace, jsou následně zařazeni do odborné přípravy budoucích osvojitelů či pěstounů, kterou pro KrÚ JMK zajišťuje na základě výběrového řízení pověřený subjekt. Psychologické vyšetření tedy následuje až po absolvování přípravy.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Odborné přípravy zajišťuje v Jihomoravském kraji organizace Trialog, z.s. Kurzy probíhají v zákonem požadovaném rozsahu v několika hodinových blocích, částečně v pracovní dny, částečně během víkendu (v sobotu), přičemž délka trvání jednoho takového kurzu je zhruba 1 – 1,5 měsíce, počet účastníků bývá okolo 20. Přípravy probíhají několikrát v roce, zpravidla 8 běhů každý rok.
Informace k odborné přípravě lze nalézt i na webových stránkách organizace TRIALOG.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posouzení provádí psychologové – zaměstnanci KrÚ JMK, na kterém se také psychologické vyšetření koná. Psychologické posuzování standardně probíhá během 2 – 3 setkání (v případě návštěvy v rodině i 4 setkání), během kterých jsou i distribuovány standardní testové metody.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) pro základní informace
Kontakty na pracovníky NRP jsou k dispozici na webových stránkách www.spo-jmk.cz, případně na webových stránkách kraje.
Vedoucí oddělení SPO a rodinné politiky, pod kterou patří i oblast NRP, je PhDr. Jarmila Bisomová, tel. č.: 541 651 158, e-mail: bisomova.jarmila@jmk.cz
Kontaktní tabulku na OÚ ORP lze rovněž nalézt zde na webových stránkách.
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Nejprve je žadatelům zasílán email, který potvrzuje přijetí žádosti na krajský úřad. Žadatelé jsou v něm zároveň informováni, že následně mohou očekávat konání úvodního psychologického pohovoru, který vede sociální pracovník krajského úřadu + psycholog pro NRP.
Po absolvování úvodního psychologického pohovoru zpravidla následuje psychologické posouzení žadatelů a jejich rodinného systému, poté posouzení zdravotního stavu a následně absolvování přípravy k přijetí dítěte do rodiny.
Před zařazením do evidence se zpravidla koná závěrečný pohovor s žadateli za účelem dokončení odborného posouzení.
Celý proces odborného posouzení žadatelů o NRP trvá asi 1 rok. V praxi může být tento proces i delší (např. z důvodu přerušení řízení).
Proces odborného posouzení se může u jednotlivých žadatelů individuálně lišit. Stejně tak u žadatelů, kteří již jedenkrát či vícekrát absolvovali (část) odborného posouzení, je postup volen individuálně dle jejich konkrétní situace.
Pokud krajský úřad zjistí závažné důvody, pro které nelze žadatele zařadit do evidence, nepokračuje dále v odborném posouzení (některé kroky odborného posouzení neproběhnou).
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravu v Kraji Vysočina zajišťuje organizace, která zvítězí ve veřejné zakázce. Kurz přípravy probíhá v Jihlavě, zpravidla 3x ročně. Příprava probíhá společně pro žadatele o všechny formy NRP. Pozvánka k účasti na přípravě je žadatelům společně se závaznými termíny zasílána asi měsíc před začátkem konání.
V aktuální podobě se kurz přípravy skládá ze skupinových setkání a návštěv lektorů v domácnosti žadatelů. Skupinová setkání probíhají v pracovní dny. V některé dny se uskuteční jedno setkání (to je zpravidla plánováno na odpolední čas), některé dny se koná jedno setkání dopoledne a navazuje na to další setkání odpoledne. Kurz přípravy se zpravidla realizuje v průběhu tří měsíců.
U žadatelů, kteří již jednou přípravu dokončili, je krajský úřad oprávněn časový rozsah jejich přípravy snížit. V takovém případě probíhá příprava buď individuálně či v malé skupině.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posuzování zajišťuje příspěvková organizace kraje, kterou je Psychocentrum – manželská a rodinná poradna.
Zpravidla u bezdětných žadatelů, kteří žádají o NRP poprvé, probíhá psychologické posouzení ve dvou různých dnech. První den žadatelé vyplňují většinu psychodiagnostických metod (obvykle skupinově na krajském úřadě) a v dalším dnu je psychologické posuzování žadatelů individuálně dokončeno v prostorách poradny. V některých případech je nutné posouzení ještě doplnit o další termín dle konkrétní situace, stejně tak tomu je, mají-li žadatelé děti.
Součástí psychologického posouzení může být i posouzení v rodině, zejména pokud mají žadatelé početnou rodinu (vychovávají více dětí), u žadatelů s malými dětmi či v případech, kdy je třeba posoudit děti v rodině v přirozeném prostředí (např. z důvodu vážnějšího zdravotního omezení).
V rámci psychologického posuzování využívají psychologové řadu psychodiagnostických metod (např. rozhovor, pozorování, psychologické testy atd.), které se zaměřují na komplexní posouzení osobnosti a dalších charakteristik žadatelů a fungování celé rodiny včetně individuálního posouzení vlastních i přijatých dětí v rodině.
Zpravidla bývají psychologicky posuzovány i všechny osoby sdílející společnou domácnost s žadateli.
Hlavním cílem psychologického posouzení žadatelů je zejména vyloučení závažných kontraindikací bránících přijetí dítěte do NRP včetně vyhodnocení potenciálních rizik ve vztahu k přijetí dítěte do NRP.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) pro základní informace
Mgr. Kateřina Chalupová, tel. 564 602 859, email: chalupova.k@kr-vysocina.cz
Bc. Eva Krčková, tel. 564 602 824, email: krckova.e@kr-vysocina.cz
Jaký je postup vašeho krajského úřadu poté, kdy obdržíte žádost klientů z obce s rozšířenou působností?
Po obdržení žádosti z ORP (místně příslušného úřadu) následuje úvodní pohovor s paní psycholožkou. Poté (ve většině případů) jsou žadatelé přihlášeni na přípravné kurzy. V případě, že v rámci prvního pohovoru paní psycholožka shledá nějakou kontraindikaci nebo problém, tak žadatelé nejdou do přípravných kurzů, ale další postup je řešen individuálně.
Kdo u vás v kraji zajišťuje přípravné kurzy a jak a kde tyto kurzy probíhají?
Přípravné kurzy provádí zpravidla Rodinná poradna v Sokolově, v Karlovarském kraji probíhal přípravný kurz i v programu PRIDE. Příprava probíhá zpravidla o víkendu, např. formou prodloužených víkendů. Četnost příprav je cca 2x ročně.
Jak probíhá psychologické posuzování?
Psychologické posouzení probíhá na krajském úřadě Karlovarského kraje, prostřednictvím krajských psycholožek.
Kam se obrátit na vašem krajském úřadě (kontaktní osoba, e-mail, „hotlinka“) pro základní informace
Doporučujeme obracet se buď na paní vedoucí Maněnovou (Petra Maněnová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, tel.: 354 322 593, nebo 736 650 094) nebo na paní psycholožku Kotrčovou.
Kontakty na zodpovědné osoby – (adresa úřadu, název odboru, kontaktní osoba a vedoucí pracovník)
Kontakty na pracovníky městských úřadů v Karlovarském kraji (pro případ podání žádosti nebo získání dalších informací) lze najít zde.
Další informace je možné najít na webu www.pestounskapecevkk.cz
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.